Dziś dużo mówi się o oszczędzaniu energii. Wzrasta świadomość w społeczeństwie dotycząca wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz sposobów jej oszczędzania. Te sposoby wykorzystuje się także w budownictwie.
Powstają domy energooszczędne, które mają mniejszy wpływ na środowisko od standardowych zabudowań. Nawet jeśli nie każdy zdaje sobie sprawę z konieczności oszczędzania zasobów naszej planety, to z pewnością każdy zainteresuje się oszczędnością we własnym portfelu.
Cechy domu energooszczędnego
Aby dom rzeczywiście był ekologiczny i ekonomiczny, musi spełniać określone warunki. Stale rozwijająca się technologia w budownictwie pozwala na zastosowanie drewna wraz z innymi naturalnymi surowcami w budowie domów całorocznych. To z kolei przekłada się także na wygodę i komfort mieszkańców. Poza tym w budowie drewnianych domów stosuje się pewne zasady. Aby zapewnić optymalne dogrzewanie przed słońcem i ochronę przed zimnem, okna wstawiane są w maksymalnej ilości na południu, w minimalnej zaś na północy. Zwarta bryła domu nie zawiera załamań elewacji ani balkoników podcieni. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego ocieplenia, którym jest izolacja termiczna. Jeśli zależy nam na statusie domu energooszczędnego, wystarczy warstwa o grubości 15 – 20 centymetrów. Jeśli jednak liczymy na długoterminowe oszczędności, to warto zainwestować w warstwę 20 – 30 centymetrową.
Inne warunki domu energooszczędnego
Ponadto dom energooszczędny powinien posiadać odpowiednią wentylację i odzysk ciepła. Służy do tego regulowana rekuperacja mechaniczna, która podgrzewa świeże powietrze lub wodę za pomocą energii cieplnej, która gromadzi się w domu. Nie można pominąć także stolarki o podwyższonej izolacyjności, która pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. W domach energooszczędnych stosuje się także bezobsługową pompę ciepła, która dostarcza darmową energię, wykorzystując ciepło z otoczenia. Innym rozwiązaniem energooszczędnym są kolektory solarne i ekopiece na pelety. Dlatego jeśli planujesz budowę domu i jesteś zainteresowany oszczędnością i ekologią, zapoznaj się ofertą domów energooszczędnych: www.altbud-domy.pl/domy-energooszczedne. Nie tylko dokonasz inwestycji w swoje oszczędności. Według europejskiej Dyrektywy od 2021 roku domy budowane w Polsce będą musiały generować minimalne zużycie energii. Dlatego warto już dziś zapewnić komfort sobie i swojej rodzinie i cieszyć się mniejszymi rachunkami za zużycie energii i ogrzewanie.
Odpowiedź