Przeciekający dach – co z tym zrobić?

[REKLAMA]

Na dach przez cały rok oddziałują różne siły, które sprawiają, że z czasem może on ulec uszkodzeniu. Nieszczelności w pokryciu dachowym lub uszkodzenia w budowie dachu często odkrywamy wczesną jesienią, gdy zmienia się aura i coraz częściej występują opady deszczu. Jak uszczelnić przeciekający dach? Na które miejsca w pokryciu dachu należy szczególnie uważać? Sprawdź nasz tekst i zabezpiecz swój dom przed zgubnymi skutkami przeciekającego dachu.

O przeciekającym dachu często dowiadujemy się dopiero w momencie, w którym woda kapie domownikom na głowy, a na ścianach powstają zacieki. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zwrócić uwagę na niepokojący symptom, jakim jest zbieranie się wilgoci wokół kominów czy kratek wentylacyjnych. Najczęściej oznacza to, że mamy problem ze szczelnością w miejscu, gdzie komin lub wentylacja stykają się z pokryciem dachowym. Inne częste przyczyny przeciekania dachu to niedoróbki popełnione przy budowie domu, a zwłaszcza:

  • niedokładne uszczelnienie okien dachowych,
  • uszkodzenie folii dachowej,
  • złe wykonanie obróbki blacharskiej,
  • złe ułożenie pokrycia dachowego.

Pracownia projektowa Dobre Domy pomoże Ci zapobiec przeciekaniu dachu, zanim pierwsza kropla wody spadnie na Twoją głowę.

Przegląd dachu jesienią – o czym pamiętać?

Wszelkie błędy lub niedopatrzenia związane z budową dachu najczęściej wychodzą na jaw wraz ze spadkiem temperatury oraz opadami deszczu i śniegu. To wtedy w konstrukcji dachu może dojść do mikroubytków, skutkujących jego nieszczelnością. Jesienny przegląd dachu jest więc koniecznością. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • drożność systemu rynnowego – zalegające liście czy gałęzie zaburzają drożność dachu i mogą skutkować dostawaniem się wody pod pokrycie;
  • miejsca łączenia pokrycia – przyjrzyj się miejscom, w których np. jeden arkusz blachy styka się z drugim. Sprawdź, czy nie są one wybrzuszone lub pęknięte;
  • elementy wystające – poszczególne części obróbki dachu (komin, okna dachowe, włazy wejściowe…) mogą się obluzować pod wpływem zmian temperatury, co często skutkuje powstawaniem szczelin, a pod nie dostaje się woda.

Dokładność przeglądu powinna zależeć od kąta nachylenia dachu. Warto bowiem pamiętać, że przeciekanie w mniejszym stopniu zagraża dachom stromym, o kącie nachylenia przekraczającym 30 st., takim jak dom Oktawian III. Po prostu deszcz, śnieg i liście rzadziej gromadzą się na takich dachach.

Niestety gołym okiem nie sposób zauważyć uszkodzeń w folii dachowej, które często powstają na etapie budowy – wystarczy popiół z papierosa palonego przez dekarza, aby spowodować mikrouszkodzenia. Uszkodzenia folii dachowej są trudne w naprawie, gdyż wymagają demontażu pokrycia, toteż na samym etapie budowy domu należy upewnić się co do szczelności membrany.

Jak uszczelnić przeciekający dach?

Uwaga: to, czy możesz samodzielnie naprawić przeciekający dach, w dużej mierze zależy od tego, jakie pokrycie posiadasz oraz jak poważna jest nieszczelność. Przy poważnych ubytkach w budowie dachu konieczne będzie wezwanie fachowców, natomiast drobne nieszczelności dasz radę naprawić sam.

Pierwszy krok obejmuje zlokalizowanie miejsca przecieku. Nie należy się przy tym kierować miejscem, w którym widać plamę na suficie czy ścianie. Nieszczelności warto szukać na samym dachu, we wszystkich jego newralgicznych punktach, a jeśli posiadasz dom z poddaszem użytkowym – na wewnętrznej stronie pokrycia.

Sama naprawa przebiega w odmienny sposób w zależności od tego, z czego wykonano pokrycie dachu. Przy uszczelnianiu dachu ceramicznego trzeba uważać, aby podłożyć kliny pod dachówki z wyższego rzędu. W przypadku dachówek z zamkami na krawędziach należy podważyć także dachówki sąsiadujące w tym samym rzędzie.

Warto również pamiętać, że jeśli uszczelnienie dachu będzie wymagało usunięcia większej powierzchni pokrycia, to należy zgłosić tę naprawę w starostwie powiatu lub urzędzie miasta. W przypadku ingerencji w więźbę dachową konieczne może okazać się uzyskanie pozwolenia na budowę. Szczegółowe porady dotyczące tego, jak uszczelnić dachy różnego typu, znajdziesz na stronie poradnika Dobre Domy.

Odpowiedź