Projekty domów z dużymi przeszkleniami – sprawdź propozycje Muratora

[REKLAMA]

Budując domy, coraz chętniej decydujemy się na duże przeszklenia. Takie rozwiązanie ma wiele bowiem wiele zalet – nie tylko efektownie wygląda, ale również doskonale doświetla wnętrze i optycznie je powiększa. Jakie są wady i zalety dużych przeszkleń i na co warto zwrócić uwagę, szukając projektu domu z przeszkloną elewacją?

Zalety i wady dużych okien

Duże przeszklenia mają wiele zalet, zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani, czy duże przeszklenia będą odpowiednie dla nas i czy powinniśmy uwzględnić je w projekcie domu, warto przyjrzeć się im bliżej, poznać ich wady i zalety. Zacznijmy od zalet: 

  • Optyczne powiększenie wnętrza – niewielki dom wyposażony w okna panoramiczne będzie wydawał się większy, niż jest w rzeczywistości. Ograniczenie grubych murów i iluzoryczne otwarcie przestrzeni dużymi przeszkleniami skutecznie doda kilka metrów kwadratowych do metrażu.
  • Więcej naturalnego światła – im większe okna, tym wpada do pomieszczenia więcej naturalnego światła, dzięki temu wnętrza są lepiej doświetlone.
  • Wykorzystanie naturalnego zewnętrznego źródła ciepła  – wnętrza z dużymi przeszkleniami zaprojektowanymi od strony południowej i zachodniej szybciej się nagrzewają, co sprawdza się znakomicie w sezonie jesiennym i zimowym . 
  • Połączenie salonu z tarasem lub ogrodem – duże transparentne płaszczyzny tworzą wrażenie połączenia pokoju ze światem zewnętrznym. Możemy poczuć, że piękny ogród lub las znajdujący się za szybą jest na wyciągnięcie ręki.

Niestety, duże przeszklenia nie są wolne od wad. Jednak problemy z nimi związane wynikają zazwyczaj z nieprawidłowego montażu, słabej jakości okien lub nieprawidłowej ich lokalizacji względem stron świata. 

Dużym przeszkleniom zarzuca się na przykład generowanie strat ciepła. To prawda, że okna nie są tak dobre w izolacji termicznej jak grube ściany. Strat ciepła przy oknach panoramicznych możemy jednak łatwo uniknąć, wybierając dobrej jakości modele trójwarstwowe z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. 

Inną wadą dużych przeszkleń, którą często przywołują ich przeciwnicy jest brak prywatności. Do domów z oknami panoramicznymi łatwiej jest zajrzeć z zewnątrz. To nie musi być problemem, jeśli dom znajduje się na otwartej przestrzeni lub nie ma wokół siebie innych zabudowań. W przypadku gdy okna panoramiczne wychodzą na podwórko sąsiadów, możemy czuć się skrępowani. Rozwiązaniem są żaluzje i rolety, także te zewnętrzne.

Duże przeszklenia – do jakich domów pasują?

Projekt domu z dużymi przeszkleniami może przybierać różne kształty i wymiary, ponieważ okna panoramiczne dają ogromne możliwości aranżacyjne. Okna panoramiczne najbardziej pasują do domów nowoczesnych, chociaż jest możliwe wkomponowanie ich do projektów bardziej tradycyjnych. 

Duże przeszklenia na pewno sprawdzą się w domach letniskowych, które odwiedzamy tylko w okresie letnim czy zimowym. Stojące na uboczu, w malowniczej okolicy pozwolą bez skrępowania cieszyć się widokiem gór, morza czy lasu. 

Duże przeszklenia to również domena domów w stylu stodoły lub nowoczesnej rezydencji. Pierwszy projekt domu, jak sama nazwa wskazuje, wyglądem przypomina wiejski budynek gospodarczy. W połączeniu z prostą, zwartą bryłą i dwuspadowym dachem okna panoramiczne będą prezentować się bardzo atrakcyjnie. Duże przeszklenia mogą wprowadzić do wnętrza klimat elegancji i luksusu, dlatego nie dziwi fakt, że chętnie wykorzystywane są również przy budowie efektownych, nowoczesnych rezydencji.

Jak wybrać projekt domu, który spełni nasze oczekiwania? Projekty wszystkich wymienionych wyżej domów z dużymi przeszkleniami znajdziemy w ofercie Muratora. Możemy wybierać z setek gotowych projektów przygotowanych przy współpracy z doświadczonymi architektami. W przypadku, gdy nie znajdziemy odpowiedniego dla nas projektu, możemy skorzystać z opcji stworzenia projektu indywidualnego. 

Zdjęcie: Projekt M231a – Piękny widok – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Projekty domów z kosztorysem – MURATOR – https://projekty.muratordom.pl

Odpowiedź