Projekt domu – czym kierować się przy wyborze?

[REKLAMA]

Kiedy podejmujemy decyzję o budowie własnego domu musimy liczyć się z szeregiem ważnych decyzji, które będziemy musieli podjąć. Pierwszą z nich będzie wybór odpowiedniego projektu domu. Czym kierować się przy jego wyborze? Jak rozpocząć poszukiwania odpowiedniego projektu? Dowiedz się od czego zacząć i na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu koncepcji wymarzonego domu.

Podstawowe założenia projektu

Zanim zaczniesz przeglądać katalogi lub strony pełne przeróżnych rozwiązań, zawęź swoje poszukiwania do kilku elementów. Przede wszystkim to odpowiedź na pytanie: projekt gotowy czy indywidualny? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, która opcja będzie lepsza. Projekt gotowy powinien być tańszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie zamierzamy wprowadzać istotnych zmian. Jeżeli jednak planujesz znacząco zmienić koncepcję i konstrukcję budynku warto zdecydować się na indywidualny… lub poszukać inny, bardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Kolejnymi kwestiami, które należy rozważyć, to przede wszystkim ilość pięter: czy budujemy dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie z nich, aby dostosować dom jak najbardziej do swojego trybu życia. Kiedy znamy już ilość kondygnacji, zaplanujmy ilość pomieszczeń. Należy pamiętać, że pomieszczenia to nie tylko pokoje i kuchnia. To także szereg ewentualnych pomieszczeń gospodarczych: pralnia, kotłownia, spiżarnia. To także okazja by uwzględnić ewentualny garaż – w bryle budynku, doklejony, a może jako oddzielny budynek? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby całkowicie z niego zrezygnować. Jeżeli planujemy budowę dwóch pięter należy przemyśleć także ilość łazienek. Na każdym piętrze powinna być minimum jedna toaleta. Znając ilość wszystkich pomieszczeń możemy próbować oszacować łączną powierzchnię budynku.

Projekt domu a warunki zabudowy

Jeżeli na naszą działkę nie mamy jeszcze wydanej decyzji o warunkach zabudowy należy wstrzymać się z decyzją o kupnie projektu, do czasu kiedy poznamy jej założenia. O tym co możemy zbudować na naszej działce decydują wytyczne znajdujące się w warunkach zabudowy, lub ewentualnie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jeżeli jest uchwalony. Być może okaże się, że dla naszego terenu maksymalna wysokość budynku będzie wynosić 8 lub 9 metrów, co może uniemożliwić budowę domu piętrowego. W warunkach zabudowy znajdziemy wiele różnych czynników mających wpływ na wybór projektu, takich jak szerokość elewacji, ilość kondygnacji, oraz wygląd oraz kąt nachylenia dachu. Warto dokładnie przeanalizować te wymogi, aby nie dokonać zakupu projektu niezgodnego z zapisami decyzji.

Projekt tani w budowie

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie jaki jest projekt tani w budowie. Jest kilka elementów, którymi warto się sugerować, jeżeli zależy nam na koncepcji prostego, taniego w budowie domu. Przede wszystkim warto wybierać domu na planie prostokąta, lub kwadratu, w zwartej bryle. Unikać wykuszy, lukarn i innych nietypowych elementów, które podnoszą koszty budowy. W przypadku domów z niewielkim metrażem warto zdecydować się na paterówkę, lub dom z poddaszem. Unikając pełnego piętra, a także piwnicy, ograniczamy koszt fundamentów, stropu oraz pełnych ścian. Przede wszystkim także oszacować metraż domu na jaki możemy sobie pozwolić. Należy pamiętać, że każdy dodatkowy metr budynku to dodatkowe wydatki podczas budowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę: https://new-house.com.pl/gotowe-projekty-ze-strony-new-house

One Response - Add Comment

Odpowiedź