Płaski dach – czy warto go wybrać?

[REKLAMA]

Dachy płaskie cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż na przykład dwuspadowe. Mimo wszystko jest to jakieś rozwiązanie technologiczne. Sprawdzamy, czy warto wybrać projekt domu z płaskim dachem i co przemawia za takim typem zwieńczenia budynku.

Dach płaski a koszt budowy domu

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że budynki, które mają płaskie dachy, są tańsze niż bardziej skomplikowane konstrukcje. Wszystko dlatego, że są one prostsze w wykonaniu.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że takie dachy nie są w pełni płaskie. Dopuszcza się niewielki kąt nachylenia połaci, dzięki czemu możliwe jest właściwe odprowadzanie wody. Nigdy jednak kąt nachylenia stropodachu nie przekracza 12 stopni. W końcu do wykonania dachu płaskiego potrzebujemy mniejszej ilości materiałów. Zwykle przy stropodachach są to warstwy paroizolacji, termoizolacji oraz hydroizolacji. Jeśli decydujemy się na dach skośny, konieczna jest też więźba dachowa czy pokrycie (np. dachówka ceramiczna).

Czy dachy płaskie są estetyczne?

Dla wielu Polaków dach płaski jest kojarzony jako mało efektowne zwieńczenie budynku. Ma to związek z okresem byłego ustroju. Nie jest tajemnicą, że w PRL-u bardzo często można było spotkać w Polsce dom w formie tzw. kostki, z dachem płaskim pokrytym papą.

Obecnie wygląda to już zgoła odmiennie, a to dlatego, że pojawiło się wiele nowych materiałów do pokrycia dachu płaskiego. W zależności od rodzaju mogą one być jednowarstwowe lub dwuwarstwowe, wyłożone na przykład PVC, EPDM czy TPO. Dodatkowo pojawiają się nowe możliwości w zakresie kształtowania bryły. Warto przy tym pamiętać, że dach płaski można wykończyć jako dodatkową przestrzeń użytkową. Możemy go bowiem zamienić w taras. Na popularności, choć głównie w budynkach komercyjnych zyskują także dachy zielone.

Nie bez znaczenia jest również to, że dach płaski ma lepsze wskaźniki w zakresie energooszczędności. Mniejsza przestrzeń sprawia, że ucieka nimi mniej ciepła.

Jak prawidłowo wykonać dach płaski?

Jeśli decydujemy się na dach płaski, powinni za niego odpowiadać wysokiej klasy specjaliści. Muszą się nim zająć wyspecjalizowani dekarze. Dzięki temu dach wytrzyma bardzo duże obciążenia, co jest istotne zwłaszcza zimą, kiedy zalega na nim śnieg.

Fachowa ekipa to również gwarancja wykonania odpowiedniego odprowadzenia wody. Na szczęście nie wymaga to drogich rozwiązań technologicznych. Na rynku znajdziemy bowiem specjalne rozwiązania systemowe, które są dedykowane dachom płaskim. Są to tzw. wpusty dachowe i rzygacze, różne w zależności od wielkości, kształtu i spadków stropodachu. Dzięki takiemu systemowi wodę z dachu płaskiego możemy odprowadzać pionowo w dół lub pod skosem. Z kolei rzygacze są montowane w attykach. Dodatkowo konieczne są przelewy awaryjne, kiedy wpusty i rzygacze są niedrożne.

Podsumowując, bez wątpienia dachy płaskie są rozwiązaniem technologicznym wartym bliższej uwagi. Z pewnością mogą być efektywnym zwieńczeniem budynku, ale przy tym również efektowne, będąc doskonałą dekoracją takiego budynku. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną one wykonane przez wysokiej klasy specjalistów.

Odpowiedź