Parkiet naturalnie jasny – jakie gatunki drewna wybrać?

[REKLAMA]

Kolor podłogi odgrywa bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrza. W przypadku paneli podłogowych, dostępnych w wielu odcieniach i wzorach, dobranie odpowiedniej barwy do stylu mieszkania jest bardzo proste. Nieco trudniej jest z deskami drewnianymi – szczególnie, gdy zależy Ci na naturalnie jasnym wybarwieniu. Jakie gatunki drewna wybrać zatem do parkietu, by gustownie wykończyć wnętrze i nadać mu blask? Skorzystaj z podpowiedzi ekspertów Dobre dla Domu.

Szlachetne drewno w subtelnych barwach to doskonały materiał do wykończenia podłóg. Jasne barwy desek podłogowych wprowadzą do domu ciepłą, rodzinną atmosferę i utworzą uniwersalną bazę dla wielu aranżacji w stylach skandynawskim lub prowansalskim. Ponadto jasna podłoga drewniana rozświetli pomieszczenie i optycznie je powiększy.

Chcesz wykorzystać te magiczne właściwości? Zamiast bielonego drewna wybierz gatunki o naturalnie jasnej tonacji – takie jak brzoza, jesion, sosna, wiśnia, klon kanadyjski czy klon europejski. Przeczytaj, czym charakteryzuje się każdy z nich i w jakich pomieszczeniach warto położyć wykonane z nich deski podłogowe.

Miękkie, jasne deski drewniane – do sypialni i garderoby

Wyjątkowej urody drewnem o jasnym wybarwieniu i pięknym rysunku słojów jest klon – europejski lub kanadyjski (jawor). Ze względu na małą twardość wykonana z niego podłoga drewniana nie sprawdzi się jednak we wszystkich wnętrzach. Deski podłogowe zachowają dłużej estetyczny wygląd w pomieszczeniach nieprzechodnich i nienarażonych na duży ruch – np. w sypialni lub garderobie.

Do takich pomieszczeń można bez obaw wybrać również deski podłogowe z drewna brzozowego, o bladym, niemal białym kolorze i gęstym, spiralnym usłojeniu. W prowansalskich aranżacjach warto zaś rozważyć parkiet z pełnej uroku sosny, której powierzchnię zdobią liczne ciemne sęki.

Parkiet mocny jak dąb, czyli deski podłogowe do salonu i holu

Jeśli szukasz naturalnie jasnej podłogi drewnianej, której niestraszne dziecięce harce, szuranie butów licznych gości czy zwierzęce pazury, zdecyduj się na szykowny i twardy jesion. Sprawdzi się on zarówno w salonie i pokoju dziecięcym, jak i na schodach. Aby jego wybarwienie było delikatne i pasowało do minimalistycznych wystrojów wnętrza, warto wybrać polskie gatunki tego okazałego drzewa. Twoją podłogę stylowo ozdobią np. kremowe deski podłogowe jesion classic, pokryte transparentnym lakierem matowym lub półmatowym.

Dobrym wyborem do wymagającej przestrzeni będą też trwałe i odporne na uszkodzenia jasne gatunki dębu. W skandynawskim i rustykalnym wnętrzu szczególnie efektownie zaprezentują się deski podłogowe np. ze szczotkowanego dębu cottage, o wyraźnie zaznaczonej strukturze drewna, lub utrzymanego w tonacji szarej bieli dębu alabaster grande.

Wciąż nie znalazłeś nic dla siebie? Możesz zdecydować się również na deski drewniane z:

  • wiśni,
  • buku,
  • jasnej akacji.

Ciekawe możliwości aranżacyjne i wyjątkową trwałość zapewnią Ci także deski podłogowe z drewna egzotycznego, np. kremowych gatunków bambusa o jednolitej powierzchni pozbawionej słojów. Podłoga drewniana z litego bambusa sprawdzi się idealnie, jeśli planujesz montaż podłogi pływającej lub instalację ogrzewania podłogowego.

Szukasz eleganckich podłóg drewnianych, które stylowo ozdobią Twoje wnętrze w stylu minimalistycznym? W bogatym katalogu produktów na stronie Dobre Dla Domu z pewnością znajdziesz deski drewniane w sam raz na Twój parkiet!

Odpowiedź