Panele fotowoltaiczne – ile to kosztuje?

[REKLAMA]

Wraz z rosnącym popytem na fotowoltaikę, na rynku pojawiło się wielu producentów, dostarczających elementy do zbudowania mikroinstalacji (PV). Taka inwestycja pozwala prosumentowi, czyli osobie produkującej prąd z odnawialnych źródeł energii, uniezależnić się od cen prądu płynącego w publicznej sieci. Ile kosztuje fotowoltaika w praktyce?

Fotowoltaika – koszty główne

Właściciele prywatnych domów, gospodarstw rolnych oraz firm coraz częściej decydują się na rozwiązanie, którym jest fotowoltaika. Cena tej inwestycji zależy przede wszystkim od mocy instalacji, ustalanej na podstawie rocznego bilansu rachunków za energię elektryczną. Dzięki temu można zbudować zestaw fotowoltaiczny produkujący energię w ilości, która w pełni zaspokaja potrzeby gospodarstwa domowego lub innego obiektu. Instalacja o mocy 3 kWP przeważnie jest wystarczająca dla domu jednorodzinnego, w którym zamieszkują 4 osoby. W takim przypadku potrzebne jest ok. 12 paneli o odpowiednich parametrach. Na rynku dostępne są panele różnych producentów, ale średni koszt jednego wynosi 500 zł. W elementach tych znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, które przekształcają energię słoneczną w prąd stały, którym nie można zasilać urządzeń elektrycznych. Dlatego niezbędnym urządzeniem do przetwarzania prądu stałego w zmienny jest falownik, inaczej inwerter. Jego moc musi być adekwatna do mocy zestawu fotowoltaicznego, aby produkcja prądu przebiegała prawidłowo. Średnia cena inwertera przeznaczonego dla domu jednorodzinnego wynosi 5000 zł. Przy planowaniu rozbudowy fotowoltaiki, warto zakupić falownik o wyższej mocy, aby uniknąć jego wymiany w przyszłości. Wszystkie urządzenia w zestawie fotowoltaicznym są połączone przewodami elektrycznymi, zgodnymi z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Cena jednego metra bieżącego średnio wynosi 4 zł. Końcowym elementem instalacji fotowoltaicznej jest dwukierunkowy licznik, który zakład energetyczny montuje w ciągu 30 dni od zgłoszenia zakończenia prac instalacyjnych. Więcej o tym jak wycenić instalację dowiesz się na stronie columbusenergy.pl

Fotowoltaika – pozostałe koszty, które wpływają na cenę końcową

Koszt najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej to nie wszystko, ponieważ na końcową cenę wpływa jeszcze kilka czynników. Panele fotowoltaiczne są najczęściej montowane na dachu – jeśli jest odpowiednio nasłoneczniony. Idealną sytuacją jest, gdy dach jest pochylony pod optymalnym kątem. W przeciwnym razie konieczne jest zastosowanie specjalnych uchwytów, które umożliwiają ustawienie paneli pod kątem ok.40 stopni względem padania promieni słonecznych. Dzięki temu ogniwa pochłaniają w maksymalnym stopniu energię słoneczną i produkują prąd z największą wydajnością. Zastosowanie takich elementów montażowych, niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto dach nadmiernie zacieniony, nietypowy, stara i słaba konstrukcja, okna dachowe i kominy, to czynniki, które stanowią przeszkodę w montażu paneli na dachu. W takim przypadku cena fotowoltaiki wzrasta, w związku z zastosowaniem specjalnej konstrukcji do montażu na gruncie. Konstrukcja jest osadzana w najbardziej nasłonecznionym miejscu, a panele montowane na niej pod odpowiednim kątem – w zależności od stopnia pochylenia gruntu. Ważny jest również koszt montażu instalacji, który należy ustalić w daną firmą. W celu sprawdzenia warunków do montażu, specjalista przeprowadza wizję lokalną, podczas której znajduje najmocniej nasłonecznione miejsce. Następnie po ustaleniu szczegółów, zostaje podpisana umowa z klientem w celu wykonania prac instalacyjnych.

Fotowoltaika wraz z promowaniem pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii, stała się popularnym rozwiązaniem. Użytkownik może zyskać niezależność energetyczną oraz produkować prąd w ekologiczny sposób. Cena instalacji fotowoltaicznej może wydawać się wysoka, ale można ją zmniejszyć, dzięki uzyskaniu bezzwrotnej dotacji z programu ,,Mój prąd”. Wniosek może złożyć właściciel, współwłaściciel lub użytkownik wieczysty domu jednorodzinnego. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 5 000 zł. Natomiast dla przedsiębiorców został stworzony program ,,Energia plus”.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Odpowiedź