Okna ALU czy PCV – oto jest pytanie!

Być albo nie być – pytał Hamlet w sztuce Szekspira. Okna ALU czy PCV – pyta każdy inwestor, stojąc przed niełatwą decyzją podczas remontu lub budowy domu. Już samo realizowanie skomplikowanego projektu to spory stres – nie ma więc potrzeby dokładać sobie hamletowskich rozterek i w sprawie wyboru idealnego okna warto zdać się na wiedzę doświadczonych ekspertów. Wszak to właśnie ono odgrywa w dzisiejszym budownictwie pierwszoplanową rolę, zaprasza zieleń do wnętrz, ogrzewa je, wypełnia światłem… A to, które z nich dostanie angaż w swojej najważniejszej, domowej roli, zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i wymagań projektu.

Okna PCV i aluminiowe – przygotowanie do castingu

Wybór odpowiedniej stolarki może być jednak nie lada wyzwaniem. Może, ale nie musi. Na szczęście nowoczesna technologia i dostęp do doskonałej jakości komponentów sprawiają, że zarówno okna aluminiowe jak i okna PCV cechują się ponadprzeciętną termiką, doskonałą trwałością i możliwością niemal dowolnego kreowania strony wizualnej. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, jakimi parametrami się kierować, aby jak najlepiej dopasować je do naszych potrzeb? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Okna OknoPlus

Obalamy okienne mity!

Okna aluminiowe od lat wiązane są z zimnym budownictwem przemysłowym, a nie z przytulnością i ciepłem rodzinnego domu. Okna PCV natomiast kojarzone są z pożółkłą bielą czasów PRL-u, która odstrasza niczym drewniana boazeria. Oba te mity łączy jedno słowo – przeszłość! Jednak nie o niej tu mowa, a o technologii i jakości, która w przypadku nowoczesnej stolarki otworowej broni się sama.

Współczesne okna ALU odznaczają się niesamowicie wytrzymałymi profilami odpornymi zarówno na zarysowania jak i obciążenia. Ich designerski wygląd świetnie dopełni industrialne, loftowe, a nawet klasyczne wnętrza! Dzięki nowoczesnym technologiom każde okno aluminiowe może zostać pokryte specjalnymi powłokami z efektem matu lub połysku, a teksturą imitować nawet drewno. Ogromna liczba kolorów oraz wykończeń otwiera przed projektantem niemal nieograniczoną dowolność aranżacyjną, zaś wysoka jakość użytych do ich produkcji materiałów sprawia, że nie musimy się martwić ani o trwałość koloru, ani ich wypaczenie. Okna aluminiowe są więc świetnym wyborem do każdego budynku,  choć warto podkreślić, że okna PCV nie odbiegają wcale od swoich konkurentów. Ich profile wykonuje się dziś z niezwykle trwałych tworzyw, nie ma więc mowy o żadnych nieprzewidzianych niespodziankach. Kwestia designu też pozostawia szerokie pole do popisu – odcienie palety RAL? Odwzorowanie naturalnego usłojenia drewna? Żaden kłopot! Dziś oba rozwiązania zdają egzamin nowoczesności na szóstkę!

Okna ALU Genesis

Okna ALU czy PCV? Które łączą oszczędność z ekologią?

Rachunki za energię w jednorodzinnych domkach osiągają dziś rekordowe sumy, dlatego warto znaleźć stolarkę otworową, dzięki której nasz portfel odetchnie z ulgą.

– Wysokiej jakości okna powinny stać na straży domowego budżetu, a tu kluczowy będzie współczynnik przenikania ciepła, oznaczony skrótem Uw – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus. – Warunki Techniczne z 2021 roku określają, że parametr ten nie może być wyższy niż 0,9 W/m²K, ale na rynku znajdziemy okna o jeszcze lepszych wartościach, które pozwolą nam zaoszczędzić więcej zimą. Przykładowo – okno aluminiowe Reveal Hide wyróżnia się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,7 W/m²K. Im niższa wartość, tym więcej ciepła pozostanie w domu. Efekt? Komfort termiczny, brak potrzeby dodatkowego dogrzewania, a co za tym idzie także niższe rachunki eksploatacyjne oraz ograniczona emisja gazów cieplarnianych. Korzyść dla nas i dla planety – tłumaczy Mariusz Kudas, ekspert OknoPlus.

Okna aluminiowe Reveal Hide

Jednak czy okna aluminiowe to jedyne ekologiczne rozwiązanie?

– Absolutnie nie! Okna PCV OknoPlus charakteryzują się podobnymi a nawet identycznymi parametrami. Dlatego przed podjęciem decyzji zachęcamy do rozmowy z ekspertami, którzy pomogą dobrać rozwiązania do wymagań i usytuowania domu, a także do preferencji klientów. Zarówno okna PCV jak i ALU nadają się do budynków pasywnych i energooszczędnych, jednak wiele zależy od ich wielkości czy lokalizacji. – odpowiada ekspert.

Okna PCV Morlite

Czy rozmiar ma znaczenie?

Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W końcu jedną z najważniejszych cech nowoczesnego budownictwa są monumentalne przeszklenia. To one dodają betonowym bryłom lekkości, a domownikom pozwalają połączyć salon z ogrodem, powiększając go optycznie o dodatkową przestrzeń. Nowoczesne okna muszą więc być niezwykle trwałe, skoro w wielu domach tradycyjne ściany zamieniają się w te całoszklane, od podłogi aż po sufit. I tu rozwiązania ALU i PVC ramię w ramię. Okna aluminiowe to świetna opcja, jeśli chcemy zastąpić nim całą ścianę. Ich profil oprze się negatywnemu działaniu czynników atmosferycznych i niestraszne im żadne odkształcenia. A mit o rdzewieniu aluminiowych ram nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Ale okna PCV wcale nie są gorsze! Dzisiaj taki rodzaj stolarki okiennej to nie tylko małe okna w blokach, ale również wielkie przesuwne przeszklenia tarasowe lub narożne, które zachwycają designem i sprawiają, że wnętrza stają się jasne i przestronne.

Przeszklenia tarasowe

Okna PCV czy ALU? Jak podjąć właściwą decyzję?

Może rzut monetą?  My wolimy nie ryzykować i oddać sprawę w ręce ekspertów. Tylko dlaczego tak ważna jest rozmowa z fachowcem?

– Rozmowa z ekspertem potrafi rozwiać naprawdę wiele wątpliwości i stanie się gwarancją, że inwestycja w stolarkę okienną zwróci się z nawiązką. Na wielu polach – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus. – Po szczegółowym wywiadzie możemy z powodzeniem dobrać rodzaj stolarki okiennej do rodzaju zabudowy, lokalizacji oraz przedstawić parametry okien, które będą kluczowe dla naszego komfortu. Zupełnie inne rozwiązania polecilibyśmy do parterowych mieszkań w centrum miasta, a inne do nadmorskich czy górskich domów. Wyjaśniamy zagadnienia klasy zabezpieczeń, izolacyjności akustycznej czy istotę współczynnika przepuszczalności światła i na tej podstawie doradzamy czy lepszą opcją będą okna aluminiowe czy okna PCV – wyjaśnia ekspert.

***

Przy wyborze okien warto włożyć przestarzałe przekonania i mity między bajki i skupić się na eksperckich konkretach. Zarówno okna PCV jak i ALU to świetne rozwiązania do nowoczesnych domów, a diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach!

Odpowiedź