Odnawialne źródła energii zyskują w ostatnich latach na popularności jako ekologiczna alternatywa dla energii wytwarzanej konwencjonalnie. Szczególnie dynamiczny rozwój nastąpił w branży fotowoltaicznej – panele stają się coraz tańsze i wydajniejsze, co przekłada się na ich większą dostępność dla przeciętnego konsumenta. W wyniku tego stale rośnie liczba osób, które decydują się na montaż systemu PV chcąc uzyskać niezależność od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Według przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej raportu Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020 w samym tylko 2019 roku najwięcej nowych mocy (640 MW) zostało zainstalowanych w mikroinstalacjach PV. Wartość ta stanowiła ponad 70% całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice w 2019 r. i w porównaniu rok do roku wzrost był niemal trzykrotny. Dla porównania w pierwszym kwartale 2020 r. łączna moc mikroinstalacji PV przyłączonych do sieci wyniosła około 300 MW. Aby jednak inwestycja w domową elektrownię słoneczną miała sens ekonomiczny, moc instalacji powinna być dobrana we właściwy sposób do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Jaka moc instalacji jest zatem optymalna i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wykonawcy prac instalacyjnych?
Duża instalacja nie zawsze jest najlepsza
Część osób uważa, że im większą instalację zamontują, tym większe oszczędności osiągną, nie jest to jednak prawda. Nadmiaru wygenerowanej energii elektrycznej nie da się bowiem w Polsce sprzedać – można go jedynie zmagazynować w sieci przez maksymalnie 365 dni i w ciągu tego czasu odebrać w tzw. systemie opustów. Za każdą wprowadzoną do sieci 1 kWh energii można odebrać 0,8 kWh w przypadku posiadania instalacji o mocy do 10 kWp lub 0,7 kWh dla instalacji o mocy ponad 10 kWp. To oznacza, że trzeba zakładać pewien zapas mocy instalacji PV, ale realnie nie musi on być duży – wystarczy około 20%.
W tym kontekście należy też wspomnieć, że według danych GUS średnie zużycie energii elektrycznej w przeciętnym trzyosobowym gospodarstwie domowym wynosi 1773 kWh/rok dla taryfy G-11 (stałej) albo 3341 kWh dla taryfy dwustrefowej G-12. Natomiast z informacji udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że najwięcej instalacji z dofinansowaniem w ramach programu „Mój Prąd” (62,49%) ma moc w przedziale 3,0-5,99 kWp, czyli jest przeszacowana aż o 60-70%.
Tak duże przeszacowanie wielkości instalacji fotowoltaicznej oznacza dla inwestora realne koszty (liczone w tysiącach złotych!), które trzeba ponieść i które wydłużają okres zwrotu, tym samym zmniejszając opłacalność inwestycji. Docelową moc systemu PV powinni obliczać fachowcy, można jednak w przybliżeniu przyjąć, że na każde 100 zł miesięcznego rachunku za prąd trzeba zainstalować panele fotowoltaiczne o mocy około 2,5 kWp.
Jak wyliczyć zużycie prądu w domu?
Realne zużycie prądu w gospodarstwie domowym najlepiej obliczyć bezpośrednio na podstawie dotychczasowych rachunków za energię elektryczną, ewentualnie można użyć któregoś z kalkulatorów zużycia prądu dostępnych online. Samodzielne obliczenie ilości zużywanej energii również jest możliwe, choć czasochłonne. Niezależnie jednak od przyjętej metody zawsze należy zakładać pewien margines błędu wynikający z tego, że nie zawsze korzystamy z posiadanych urządzeń elektrycznych w identyczny sposób.
Zużycie energii elektrycznej w domu, który dopiero powstaje
W przypadku nowej budowy obliczeń dokonuje się na bazie przewidywanego zużycia, obliczanego w oparciu o moc wszystkich urządzeń zasilanych energią elektryczną, które w danym budynku docelowo mają się znaleźć. Do wyliczonej wartości można dla bezpieczeństwa dodać około 15-20% mocy, aby uniknąć niedoszacowania wielkości instalacji fotowoltaicznej.
Instalacja PV – jak wybrać wykonawcę?
To, czy zakupiona instalacja fotowoltaiczna spełni pokładane w niej nadzieje i stanie się źródłem oszczędności w dłuższej perspektywie, zależy nie tylko od jakości samego sprzętu, ale również od jakości wykonania prac montażowych. Wybierając firmę warto postawić na fachowców z doświadczeniem w branży, którzy optymalnie dobiorą wielkość instalacji PV do potrzeb danego gospodarstwa domowego i stworzą indywidualny projekt instalacji, dostosowany do warunków i zapotrzebowania energetycznego domu inwestora. Ważne jest również wsparcie w okresie gwarancji, jak i po jego zakończeniu oraz jasne, zrozumiałe zapisy w podpisywanych umowach. Prawdziwi profesjonaliści z reguły są też w stanie zaproponować swoim klientom atrakcyjne warunki finansowania inwestycji w fotowoltaikę, bez ukrytych kosztów i prowizji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami firmy Vosti, jednej z najszybciej rozwijających się polskich firm zajmujących się dostawą nowoczesnych i wydajnych zestawów fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych.
Panele fotowoltaiczne świetnie sprawdzą się tam, gdzie jest dużo słońca. Dlatego ja zainwestowałem w fotowoltaikę w domu w Hiszpanii. Dzięki temu dom jest bardziej energooszczędny.