Marzysz o domu w górach? Zobacz jak zamknąć duszę gór we wnętrzach

[REKLAMA]

Góry uwodzą swoim majestatycznym pięknem, ponieważ wszystko, co tworzy natura, zapiera wręcz dech w piersiach. Kochacie górską atmosferę i chcielibyście wprowadzić ją do swojego domu? Przywykliśmy do tego, że ten styl wiąże się zawsze z balami, kominkiem, przytulnością i charakterystycznymi dekoracjami. Wcale nie musi tak być! Architekt wnętrz Kraków udowodni, że tą dosyć oczywistą stylistykę można sparafrazować i tchnąć duszę gór do każdego wnętrza w innowacyjny sposób.

Góralski styl o mocnych korzeniach

Na początek waszej przygody po tej wspaniałej aranżacji, projektanci wnętrz Kraków opowiedzą wam nieco o tym, jak tworzy się klasyczny klimat gór w domu. Styl drewnianych chat z kamienną podmurówką jest znany każdemu z nas, jednak jest on determinowany głównie praktycznością – ochroną przed zimnem i wiatrem halnym, który potrafi osiągać zawrotne prędkości. Wnętrza z kojącym ciepłem rozpalonego kominka, pachnące drewnem, dawały poczucie bezpieczeństwa. Stąd trudno się nam dziwić, że wielu z nas uwielbia ten styl i szuka go w swoim mieszkaniach, w którym góry widać zaledwie w dali. Jak zatem wprowadzić górski klimat do wnętrz?

Pomysły projektantów wnętrz z Krakowa

Najprostszym rozwiązaniem, jeśli nie planujesz dużych zmian w domu, jest wybranie fototapety w górskim klimacie, która obrazuje zapierający dech w piersiach krajobraz bądź inne elementy charakterystyczne dla tych rejonów. Świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wnętrza dodatków wykonanych z surowego drewna, skór zwierzęcych, oryginalnego zegara czy stylowej pufy, które zmienią odbiór przestrzeni. Warto jedynie pamiętać o tym, że nie będą one pasowały do każdego stylu – surowe i bardzo nowoczesne przestrzenie nie są najlepszym miejscem do wprowadzenia dodatków w góralskim stylu.

Charakterystyczne są wszelkie dekoracje zwierzęce – np. poroża na ścianach, skóry na podłodze czy na elementach dekoracji. Drugą ważną rolę odgrywa drewno (szczególnie sosnowe i świerkowe), które stanowi podstawę tworzenia góralskiego klimatu. Rodzaj i ilość dekoracji zależy jednak od nas samych – subtelność kontra mocna, zdecydowana stylistyka, która pokazuje nasze upodobania wnętrzarskie. Całość powinno dopełniać ciepłe światło oraz folkowe motywy czy dekoracje.

W stylu góralskim duże znaczenie odgrywa rękodzieło – przedmioty wykonane przez oryginalnych twórców nadają wnętrzu niecodziennego klimatu. Nawet meble mogą być rzeźbione czy zdobione ludowymi ornamentami. Są one często wzbogacone w żeliwne dodatki, które dodają nowego znaczenia drewnu.

Jeśli nie szukamy we wnętrzu minimalizmu, możemy wzmocnić efekt góralskości poprzez różnego rodzaju makatki, koronki, kolorowy filc, płótna czy zdobione haftem firanki.

Dusza gór zamknięta we wnętrzu

Biuro projektowe Kraków Intellio Designers wykreowało aranżację, która śmiało stawia czoła góralskiej przaśności, rustykalnym elementom, tworząc nowoczesną przestrzeń, w której zamknięta jest dusza gór. Jeśli szukacie pomysłu na urządzenie domu z subtelnymi akcentami góralskimi, czytajcie dalej!

Przekraczając próg domu, docierają do naszych zmysłów duże przeszklenia i otwarte przestrzenie, które doskonale harmonizują z krajobrazem gór, dając możliwość podziwiania pięknych widoków. Jest to sposób na przełamania klaustrofobiczności, która nieraz panuje w góralskich chatach. Otwarta przestrzeń jest podporządkowana wizji architektów wnętrz z Krakowa, która ma budować wrażenie harmonii, charakterystycznej dla majestatycznych obszarów gór.

Kuchnia to pomieszczenie kontrastowe do pozostałych, jednak wciąż połączone z nimi subtelnymi akcentami. To właśnie miejsce, z którego rozchodzi się cała energia, przyciągające naszą uwagę starannie dobranymi fakturami i barwami. Dominantą kompozycji jest obszerna wyspa z płytą indukcyjną, która umożliwia komfortowe przygotowywanie posiłków.

Strefę jadalnianą wyznacza jedynie drewniany stół o prostej formie wraz z białymi krzesłami. Ta sama kolorystyka znajduje swoje odzwierciedlenie w ciepłych tonacjach płytek podłogowych, które imitują drewno. Przestrzeń domyka ogromna lampa, która pomimo swojego rozmiaru świetnie oddaje wrażenie lekkości.

Część wypoczynkowa kusi dużą, szarą sofą oraz poduszkami, na których można oddać się relaksowi przed telewizorem bądź kontemplacji krajobrazu za oknem, który przykuwa uwagę silniej niż ekran. W tym miejscu widać narożny kominek, korespondujący z minimalistyczną duszą przestrzeni.

Projektanci wnętrz z Krakowa użyli prostych linii i dużych brył do stworzenia imponującej ramy dla górskiego krajobrazu. Kontrastowe zestawienia barw takich jak biel i odcieni naturalnego drewna przełamanych szarością, staje się doskonałym sposobem na ukazanie góralskiego klimatu we wnętrzu. Ornamentyka jest ograniczona do minimum, a pomimo tego całość wypada ożywczo i nowocześnie.

Dom w górach stworzony przez biuro projektowe Kraków Intellio Designers zaspokaja nie tylko zmysł wzroku, ale dba również o najwyższą funkcjonalność. Obszerna garderoba w sypialni jest oddzielona przesuwanymi drzwiami, by zadbać o czystość i spójność przestrzeni do przetrzymywania odzieży. Duży i funkcjonalny pokój kąpielowy oraz mniejsza łazienka to pełna swoboda nawet wtedy, gdy w domu pojawią się goście.

Od marzeń wszystko się zaczyna

Każdy, kto marzy o górskim klimacie w swoim domu, może zacząć szukać go w oryginalnych dodatkach, materiałach czy fakturach, które oczarują domowników i gości. Tylko dobrane z finezją składniki kompozycji wnętrza sprawią, że dom będzie zachwycał niezależnie od pory roku, za dnia, wieczorem, w blasku zapalonych świec i oświetlony promieniami wschodzącego słońca. Nie wiecie jak zamknąć duszę gór w swoim wnętrzu? Zapraszamy do kontaktu! Projektowanie i aranżacja wnętrz Kraków to nasza pasja!

Możecie zobaczyć więcej naszych projektów na stronie intellio.pl.

Odpowiedź