Malowanie proszkowe to sposób wykańczania rozmaitych powierzchni. Często wymieniane jest w specyfikacji przedmiotów, których zakupem jesteśmy zainteresowani. Na czym polega malowanie proszkowe, kiedy można je stosować i jakie zalety ma ta technika?
Malowanie proszkowe – na czym polega
Malowanie proszkowe polega na pokrywaniu wybranych elementów farbą w postaci proszku, której cząstki zostają naelektryzowane – jest ona nanoszona natryskowo, co stanowi pierwszy etap całego procesu. Kolejnym jest natomiast utwardzanie powłoki w wysokiej temperaturze, które pozwala na uzyskanie warstwy wykończeniowej o dobrych właściwościach.
Taka metoda malowania jest alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do malowania tradycyjnymi farbami nakładanymi pędzlem lub wałkiem. Jednocześnie ma wiele zalet, dzięki którym zyskała na popularności i jest obecnie stosowana powszechnie.
Korzyści wynikające z malowania proszkowego
Malowanie proszkowe pod wieloma względami przewyższa malowanie przy użyciu tradycyjnej farby. Przede wszystkim farby proszkowe nie emitują szkodliwych substancji i są bezpieczne dla środowiska oraz ludzi. Ponadto pozwalają na efektywne zabezpieczenie powierzchni bez ryzyka pojawienia się zacieków, pęcherzyków czy nierówności. Nie istnieje tu problem utylizacji odpadów, a ponieważ niewykorzystany proszek odzyskuje się, taką farbę można wykorzystać niemal w całości.
Farbę proszkową nakłada się tylko jedną warstwą, a uzyskana powłoka wyróżnia się dobrymi właściwościami mechanicznymi, odpornością na działanie chemikaliów i korozję, a także właściwościami dekoracyjnymi. Dostępna jest w różnych kolorach i pozwala na uzyskanie wykończenia o różnym stopniu połysku lub strukturze. Co ciekawe, malowanie proszkowe nie wymaga wcześniejszego stosowania podkładu.
O czym pamiętać, malując proszkowo?
Ważnym aspektem podczas malowania proszkowego jest odpowiednie przygotowanie powierzchni zabezpieczanego materiału, którym najczęściej jest metal. Musi zostać ona oczyszczona z tłuszczu, kurzu, pyłów czy rdzy – profesjonalnie robi się w to w komorach natryskowych. Drugą ważną kwestią jest wybór odpowiedniej farby. Należy dopasować ją przede wszystkim do warunków, jakim będzie musiała sprostać – inne właściwością mają farby do użytku wewnętrznego, a inne do użytku zewnętrznego.
Wydawać by się mogło, że malowanie farbą w proszku może być wykonywane jedynie przez profesjonalistów w dostosowanym do tego miejscu. Jak się jednak okazuje, możliwe jest też samodzielne malowanie proszkowe w domowym warsztacie, który dobrze zorganizujemy. Będziemy musieli wyposażyć go także w piecyk do utwardzania świeżo naniesionej powłoki.
Co malować proszkowo?
Malowanie proszkowe stosowane jest do zabezpieczenia zarówno dużych elementów konstrukcyjnych, jak i mniejszych przedmiotów. Znajduje zastosowanie w przemyśle budowlanym, ale też meblarskim czy motoryzacyjnym. Farby proszkowe zdobią i chronią ogrodzenia, balustrady, obudowy różnorodnych urządzeń, felgi aluminiowe, ramy rowerowe, profile, ramy okienne czy drzwiowe, grzejniki itp. Choć obecnie służą przede wszystkim do malowania metalu, coraz częściej używa się ich także do drewna i materiałów drewnopodobnych.
Odpowiedź