Kocioł gazowy czy pompa ciepła – co wybrać?

[REKLAMA]

Kotły gazowe to niezmiennie jedno z najpopularniejszych źródeł ogrzewania domów jednorodzinnych. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się też pompy ciepła. Który sprzęt jest lepszy? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Przed zakupem warto więc poznać plusy i minusy obu rozwiązań.

Jakie są zalety i wady kotłów gazowych?

Kotły gazowe mogą służyć zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody. Zdolne do tego są zarówno piece jedno-, jak i dwufunkcyjne. W przypadku pierwszego typu potrzebna jest instalacja dodatkowego mechanizmu poszerzającego funkcjonalność o podnoszenie temperatury wody. Plusem pieców jest też szybkość nagrzewania pomieszczeń i cieczy.

Największym minusem kotła gazowego są wydatki, które trzeba ponieść na jego instalację. Przyczyną jest konieczność odprowadzania poza budynek dymu z pieca. W związku z tym trzeba zbudować przyłącze, a więc wygospodarować na nie dodatkowe miejsce w kotłowni. Co więcej, piec wymaga corocznego przeglądu przez uprawnionego do tego specjalistę.

Jakie zalety i wady mają pompy ciepła?

Istnieją dwa rodzaje tych urządzeń. Jedne do ogrzewania wykorzystują temperaturę powietrza, a drugie gruntu. Tym samym są ekologiczne, ponieważ do działania nie wymagają użycia paliwa kopalnego, jakim jest gaz. Nie trzeba też obawiać się o wydajność. Pompy ciepła pracują wydajnie niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Wadą pomp ciepła są wyższe koszty montażu. Z czasem zwrócą się one w postaci tańszej eksploatacji, niemniej jednak na początek trzeba wyłożyć większe środki niż na kocioł gazowy. Nie każdemu do gustu może też przypaść miejsce instalacji takiego sprzętu. W przeciwieństwie do pieca należy zamontować go na zewnątrz. W wielu przypadkach pompa ciepła może więc popsuć wygląd budynku.

Pompy ciepła bywają też dość głośne. To z kolei może być zarzewiem konfliktu z sąsiadami. Tego problemu da się na szczęście uniknąć, instalując maszynerię wydającą jak najmniejszy hałas. Aby jeszcze bardziej zniwelować skutki pracy pompy ciepła, warto zainwestować w obudowę pochłaniającą dźwięk. Dzięki temu hałas można zredukować nawet o 10 decybeli.

Na szczęście sprzęt ten, by został dopuszczony do sprzedaży, musi spełniać określoną normę. Praca pompy ciepła nie może wytwarzać hałasu większego niż 50 dB. Limit ten sprawia, że urządzenie nie jest zbyt uciążliwe dla mieszkańców okolicznych posesji. Z tego powodu dźwięk generowany przez pompę ciepła można, ale nie trzeba potraktować jako wadę możliwą do skorygowania wspomnianymi rozwiązaniami.

Odpowiedź