Kiedy należy wezwać elektryka?

[REKLAMA]

Usterki to coś, co pojawia się raz na jakimś w każdym domu. Większość z nich jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie, bez konieczności zatrudniania specjalisty. Istnieją jednak defekty, którym zaradzić może tylko wykwalifikowany fachowiec. Wśród nich znajdują się przede wszystkim awarie związane z elektrycznością. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że uszkodzenia sieci mogą okazać się dla nas bardzo niebezpieczne. Kiedy zatem należy wezwać elektryka? Jakie usterki związane z instalacja elektryczną zdecydowanie lepiej powierzyć profesjonaliście?

Oczywiście nie każda usterka związana z elektrycznością musi wiązać się z wezwaniem po pomoc elektryka. Wymiana gniazdka lub spalonej żarówki to czynności, z którymi powinni poradzić sobie nawet najmniej wprawieni w boju majsterkowicze. Część awarii związanych z instalacją elektryczną może być jednak naprawiona tylko za pomocą specjalnych narzędzi. Niezbędne są także nabyta wiedza, doświadczenie, a także uprawnienia. Wszystkie te elementy mają zapewnić nam bezpieczeństwo w trakcie codziennego korzystania ze wszelkich urządzeń zasilanych energią elektryczną. Kiedy zatem powinniśmy wezwać elektryka? Oto kilka przykładów usterek, za której lepiej nie brać się samodzielnie.

 

Wymiana instalacji

Elektryk okaże się niezbędny w momencie, gdy podejmiemy decyzję o wymianie całej instalacji elektrycznej w naszym domu. Bez pomocy specjalisty przeprowadzenie tej operacji jest wręcz niemożliwe. Fachowiec musi bowiem dokładnie zaplanować poprowadzenie przewodów i rozmieszczenie gniazdek, by nowa instalacja spełniała swoje zadanie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wymiana całej sieci w domu jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Z pomocy specjalisty warto skorzystać, gdy mieszkamy w domu z tzw. starego budownictwa. Nawet jeśli nie chcemy jeszcze wymieniać w nim instalacji, dobrze by ta była systematycznie sprawdzana pod względem jakości i awaryjności. W każdej chwili może bowiem dojść do groźnej usterki, która może doprowadzić do wielkiego nieszczęścia. Okresowy audyt przeprowadzony przez elektryka zmniejsza do minimum ryzyko wystąpienia tego typu zdarzenia.

 

Migocące światło

Zdarza się, że światło w twoim domu „pulsuje” i zaczyna migotać? Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Przede wszystkim odpowiadają za to spadki napięcia. Być może któreś z urządzeń przeciąża sieć? Tę kwestie na pewno warto pozostawić elektrykowi, który powinien bez problemu odnaleźć przyczynę usterki.

 

Częste „wybicia” korków

Po pomoc elektryka należy się również zwrócić wtedy, gdy w naszym domu lub mieszkaniu często dochodzi do „wybicia” korków. To sygnał, który jednoznacznie daje nam znać, że z naszą instalacją dzieje się coś niedobrego, a główna przyczyna tej usterki może być bardzo poważną sprawą.

 

Gorące gniazdka i włączniki

Bardzo złym sygnałem są ciepłe w dotyku gniazdka i włączniki światła. To jednoznaczny znak, że z naszą instalacją dzieje się coś niedobrego. Tu także pomoc elektryka wydaje się nieunikniona. Fachowiec oceni stan instalacji i być może w ten sposób uchroni nas przed dużym nieszczęściem.

 

Artykuł przygotowany dzięki el12.pl

Odpowiedź