Kiedy należy dokonać wymiany okien dachowych?

Wymiana okien dachowych nie należy do najprostszych prac remontowych, dlatego decyzja o ewentualnym remoncie rzadko następuje z dnia na dzień. Choć wiąże się ze stosunkowo wysokim kosztem, jest to inwestycja na długie lata, z którą nie warto zwlekać zbyt długo. Dlaczego warto wymienić stare okna na nowe i po czym poznać, że to już najwyższa pora? Podpowiadamy!

Jakie korzyści daje wymiana starego okna dachowego?

Można wyróżnić kilka powodów, dla których warto przeprowadzić wymianę okien dachowych. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że jeśli w budynku zamontowane są okna dachowe sprzed kilkudziesięciu lat, to z pewnością nie spełniają one obecnych norm w zakresie energooszczędności. Współczynnik przenikania ciepła jest w nich o wiele wyższy niż w nowoczesnych modelach, co znacząco odbija się nie tylko na komforcie cieplnym wewnątrz pomieszczeń, ale także powoduje znacznie wyższe koszty ogrzewania. Dla przykładu okna dachowe Dakea mają bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła, U(w) = 1.1 W / m2K, który gwarantuje wysokiej jakości izolację termiczną. Drugą kwestią jest właściwa wentylacja. Stare okna z reguły pozbawione są nawiewników, dlatego napływ świeżego powietrza jest ograniczony. Wymiana okien dachowych nie tylko poprawi komfort domowników, ale także wpłynie pozytywnie na energooszczędność budynku.

Kiedy warto wymienić okna dachowe w budynku?

Oprócz wyżej wspomnianej troski o odpowiednią wentylację i energooszczędność w budynku zdarzają się inne sytuacje, w których z pewnością przyda się wymiana okna dachowego na nowe:

Wadliwy lub przestarzały montaż – kolejnym powodem, dla którego warto wymienić okna dachowe, jest błędny, niedokładny lub przestarzały montaż, w którym na przykład okna wystawały ponad powierzchnię dachu, co odbijało się na ich temperaturze.

Bardzo stare okno – jeśli okno dachowe ma powyżej 15 lat, zostało ono wykonane według starej technologii, w związku z czym nie ma aż tak dobrych parametrów, jak obecnie produkowane okna

Zły stan techniczny okien – spowodowany brakiem regularnej konserwacji, lub niewłaściwym użytkowaniem pomieszczeń, czyli znacznie przekroczonymi normami wilgotności

Wymiana okien dachowych – samodzielnie czy z dekarzem?

W zależności od rodzaju uszkodzenia lub potrzeb, zakres prac związanych z wymianą okien dachowych może być różny. Jednym z nich jest wymiana samego pakietu szybowego, co nie jest mocno skomplikowanym zadaniem, ale najlepiej żeby było przeprowadzone przez serwis producencki, gdyż polega m.in. na wyjęciu skrzydła z ościeżnicy, czy też demontażu profili przyszybowych. Zastąpienie całego skrzydła dachowego jest nieco prostsze, nadal jednak wymaga doświadczenia, siły i umiejętności. Dodatkowo przez pierwsze pół roku kolor skrzydła w oknach drewnianych będzie się nieco różnił od koloru ościeżnicy. Wymiana okna dachowego w całości polega z kolei na całkowitym usunięciu starego i wstawieniu nowego okna. Wszystkie te prace są wymagające pod względem umiejętności, fachowej wiedzy i sprawności fizycznej, dlatego z uwagi na ich złożoność i precyzję najlepiej zlecić je wykwalifikowanemu dekarzowi.

Odpowiedź