Kiedy i gdzie warto zamontować zbiornik na deszczówkę?

[REKLAMA]

Zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia zakup i montaż zbiornika na deszczówkę jest korzystnym rozwiązaniem. Kiedy to się opłaci? Jak wybrać zbiornik? Podpowiadamy.

Zbiornik na deszczówkę – czy warto zakupić?

Zbiorniki na deszczówkę to możliwość wygodnego gromadzenia wody deszczowej (czystyzysk.com.pl) w celu jej późniejszego wykorzystania. Do czego? Przede wszystkim do podlewania ogrodu, ale również do robienia prania czy spłukiwania wody w toalecie. W ten sposób zmniejsza się zużycie wody gospodarczej, a co za tym idzie, obniżają się rachunki. Ma to również aspekt ekologiczny, ponieważ coraz częściej mówi się o tym, że w wyniku działalności człowieka dochodzi do zaburzenia równowagi zasobów wody.

Jest jeszcze kilka plusów gromadzenia deszczówki. Woda opadowa ma niskie pH, nie zawiera chloru, a także jest wolna od pierwiastków, które zawiera kranówka, a które mogłyby szkodzić roślinom. Jeśli chcesz więc zadbać o swój ogród, deszczówka będzie najlepszym sposobem na jego podlewanie. Tylko zanim się na to zdecydujesz, sprawdź, o czym musisz wiedzieć.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Istnieją dwa rodzaje zbiorników na deszczówkę – naziemne oraz podziemne.

Zbiorniki naziemne umieszcza się zwykle przy elewacji budynków, a wybór pojemności jest spory. Znajdziesz zarówno wersje umożliwiające zgromadzenie 300 l wody opadowej, jak i 2000 l. Są proste w montażu, a do tego stosunkowo niedrogie. Będą dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy nie potrzebujesz zbyt dużej ilości wody, bo i tak niemożliwym byłoby jej wykorzystanie. Przy czym warto wiedzieć, że obecnie zbiorniki naziemne rzadko mają wygląd nieestetycznych beczek. Producenci starają się, aby spełniały również funkcję dekoracyjną. Natomiast ich minusem jest to, że zajmują sporo miejsca.

Można tego uniknąć decydując się na zbiorniki podziemne, ponieważ ten typ nie ogranicza przestrzeni użytkowej. Lecz jego pojemność zwykle zaczyna się od 2000 l. Ich montaż związany jest z koniecznością wykonania wykopu, przy czym nie powinien on przekroczyć linii przemarzania gruntu. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko, że deszczówka w środku będzie zamarzać. No dobrze, a kiedy się na to zdecydować oraz gdzie najlepiej umieścić zbiornik?

Kiedy i gdzie zamontować zbiornik na deszczówkę?

Aby sprawdzić, czy montaż zbiornika na deszczówkę będzie opłacalny, należałoby wyliczyć, jak dużo opadów występuje w regionie, w którym mieszkasz. Nie martw się – z pomocą internetu bez problemu to zweryfikujesz. Przy czym musisz założyć, że uda Ci się zgromadzić w ciągu roku maksymalnie 60% opadów.

Następnie przeanalizuj, do czego będziesz je wykorzystywać. Tylko do nawadniania ogrodu, czy może jeszcze do robienia prania? Na tej podstawie ocenisz, czy jest to opłacalne przedsięwzięcie oraz na jaką pojemność zbiornika się zdecydować. Gdy sprawia Ci to problemy, skonsultuj się ze specjalistami, którzy pomogą dokonać odpowiedniego wyboru.

A gdzie montować taki zbiornik? Zwykle robi się to w pobliżu dachów oraz balkonów. Najlepiej w tym celu sprawdzają się dachy jedno- i dwuspadowe, ponieważ deszcz nie gromadzi się na ich powierzchni, od razu spływa do rur spustowych.

Odpowiedź