Jak zbudować bezpieczny dom dla seniora?

[REKLAMA]

Z biegiem lat ludzki organizm staje się coraz słabszy i bardziej zawodny. Pojawiają się problemy z poruszaniem się czy zachowaniem równowagi. Wchodzenie po schodach wiąże się z bólem kolan, a schylanie się – z dyskomfortem odczuwanym w kręgosłupie. Dlatego należy zadbać, by najbardziej przyjazna przestrzeń, jaką powinien być dom, rzeczywiście była azylem i bezpieczną przystanią przez całe życie. Jak zatem powinien wyglądać dom dla seniora?

Niezależnie od tego, czy szukasz projektu domu dla rodziców lub dziadków, czy też troszczysz się o własną przyszłość – pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

Dom bez barier

W domu przyjaznym dla starszych osób szczególnie ważna jest łatwość poruszania się pomiędzy poszczególnymi częściami budynku. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór projektu domu parterowego – bez schodów, które dla wielu seniorów stanowią barierę nie do pokonania. Wchodzenie po schodach często jest dla osoby starszej uciążliwe, a nawet bolesne i niebezpieczne – problemy z utrzymaniem równowagi mogą bowiem doprowadzić do poważnego w skutkach upadku. W przypadku domu parterowego wszystkie pomieszczenia są jednak umiejscowione na jednej kondygnacji, a dzięki temu łatwo dostępne.

Należy pamiętać również o usunięciu innych przeszkód, które mogą stanąć na drodze osobom z problemami z poruszaniem się:

  • drzwi powinny być montowane bezprogowo, by minimalizować ryzyko potknięć;
  • warto pozbyć się dywaników i chodników, na których można się łatwo poślizgnąć;
  • niespodziewaną pułapką okazują się także kable leżące na podłodze.

Wystrój dopasowany do potrzeb seniora

Znaczenie ma nie tylko bryła domu czy zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Równie istotne jest także takie zaaranżowanie przestrzeni, które ułatwia wygodne wykonywanie codziennych czynności.

  1. W łazience zamiast wanny czy wysokiego brodzika lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa typu walk-in lub z niskim brodzikiem.
  2. Specjalne poręcze ułatwią korzystanie z toalety czy prysznica. Okażą się jednak przydatne nie tylko w łazience, lecz także w sypialni i przedpokoju. Dzięki nim zakładanie butów czy wstawanie z łóżka okaże się o wiele mniej kłopotliwe.
  3. W kuchni warto zrezygnować z górnych szafek. Całe wyposażenie powinno być rozplanowane tak, by osoba starsza nie musiała wchodzić na stołek lub zbyt często się schylać.
  4. 65-latek potrzebuje nawet czterokrotnie więcej światła niż osoba w wieku około 20 lat. Dlatego oświetlenie centralne warto uzupełnić o punktowe źródła światła.

Materiał został przygotowany we współpracy z pracownią architektoniczną Dobre Domy.

Odpowiedź