Wybór desek kompozytowych tylko pozornie wydaje się łatwym zadaniem. Producenci tych materiałów robią wiele, by zachęcić potencjalnych klientów do zakupu właśnie ich produktów. Kuszą szeroką gamą kolorystyczną, łatwością montażu i przede wszystkim atrakcyjnymi cenami. To właśnie te ostatnie często przekonują ich do wyboru konkretnych materiałów. Niestety, w parze z niskimi kosztami rzadko idzie doskonała jakość. Jak w takim razie wybrać najlepsze deski z kompozytu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie.
Rosnąca popularność desek z kompozytu
Deski kompozytowe zdobywają w ostatnich latach dużą popularność. Od typowych, drewnianych desek tarasowych odróżnia je dodatek polimerów i nowoczesnych ulepszaczy. Dzięki temu deski są bardziej wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, nie odbiegając przy tym wyglądem od klasycznych desek z drewna. Trwałość to zresztą jedna z najważniejszych cech kompozytów. Świadczą o tym wieloletnie gwarancje, udzielane przez producentów. Jednym z nich jest polska firma ProDeck, która oferuje do 25 lat na gnicie i butwienie, oraz, co równie ważne, posiada liczne certyfikaty i atesty.
Kompozyt kompozytowi nierówny
Nie wszystkie deski z kompozytu odznaczają się takimi samymi właściwościami. Dlatego ważne jest, by przed zakupem dokładnie sprawdzić skład materiału. Zawartość wysokogatunkowego drewna oraz PVC, najchętniej stosowanego tworzywa sztucznego w Europie, świadczy o dobrej jakości produktu. Dobrze, by proporcje drewna i PVC były podobne. Z kolei dodatki uszlachetniające powinny stanowić ok. 10% składu desek. Tak dobrane ilości składników zapewnią produktowi m.in. niepalność, niską ścieralność i ochronę przed pleśnią i mchem.
Różne metody produkcji
Warto dowiedzieć się także jak najwięcej na temat samego procesu produkcji desek. Istnieją bowiem dwie technologie wytwarzania desek z kompozytu – to ekstruzja (inaczej wytłaczanie) i koekstruzja (współwytłaczanie). Pierwsza z metod, stosowana m.in. przez firmę ProDeck, polega na tworzeniu desek z jednolitego materiału wysokiej jakości. Druga, niestety dość często spotykana, charakteryzuje się wykorzystaniem dwóch rodzajów surowca – lepszego i gorszego gatunkowo. Słabszy materiał pochodzi zwykle z recyklingu, a jego właściwości mogą się z czasem pogarszać.
Zaufaj polskim markom
W pułapkę niskich kosztów wpada niestety coraz więcej osób. Podejrzanie niskie ceny powinny jednak wzbudzać niepokój. Może okazać się, że tanie deski kompozytowe wykonane są ze złej jakości materiałów. W tej sytuacji dobrze zaufać producentom o wieloletnim doświadczeniu, cieszącym się zaufaniem. Jednym z nich jest ProDeck, polska firma, której produkty polecane są ze względu na trwałość, odporność i estetyczny wygląd, a także wytwarzanie techniką ekstruzji. Decydując się na deski kompozytowe ProDeck zyskamy pewność, że nasz produkt spełnia surowe, europejskie normy, a jego skład ceniony jest nie tylko przez profesjonalistów, ale przede wszystkim klientów.
Odpowiedź