Budowa domu to ogromny wydatek. W większości przypadków trzeba mieć na to kilkaset tysięcy złotych, co jest z reguły poza zasięgiem statystycznego Kowalskiego. Rozwiązaniem jest w takim przypadku kredyt hipoteczny.
Nawet osoby, które osiągają dobre zarobki, nie są w stanie w młodym wieku odłożyć takiej ilości pieniędzy, by móc sobie wybudować dom. Nie każdy może też liczyć na pomoc rodziców w tym zakresie, a nawet jeśli, to zazwyczaj nie na tak dużą, by wystarczyło na wszystkie wydatki. Część osób decyduje się więc na kredyt hipoteczny, tylko jak go dobrze wybrać?
Wybieramy kredyt hipoteczny
Na samym wstępie warto zauważyć, że kredyty hipoteczne są najtańszymi kredytami. W ich przypadku marże są znacznie niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych. Wystarczy sprawdzić ranking kredytów hipotecznych jak https://hipoteka360.pl/ranking-kredytow-hipotecznych by zorientować się, które oferty są najkorzystniejsze.
- Marża banku – jest istotnym elementem wartości kredytu, a jej wysokość ustalana jest przez konkretny bank. Wysokość marży zależy od kilku czynników, m.in. od kwoty kredytu, długości okresu kredytowania, a także wysokości wkładu własnego w inwestycję. Marża podawana jest przez bank w tzw. widełkach, czyli w kwocie „od-do”. Marża dla danego kredytobiorcy jest tym niższa, im wyższe oraz pewniejsze są jego dochody. Jeżeli wnioskodawca ma wysokie dochody, to jest dla banku wiarygodniejszy, a tym samym bank może takiej osobie zaproponować lepsze warunki finansowe. Czasami marżę można też negocjować, ale ma to miejsce zazwyczaj przy kredytach na duże kwoty. Najlepiej byłoby, gdyby marża była zagwarantowana w stałej kwocie na cały okres spłaty. Z punktu widzenia kredytobiorcy jest to najkorzystniejsze rozwiązanie.
- Wysokość stóp referencyjnych – ma ogromny wpływ na koszt kredytu, ale z uwagi na zmieniającą się sytuację rynkową, także stopy referencyjne ulegają zmianie, tak więc zmienia się też oprocentowanie kredytów.
- Prowizje i inne koszty – w niektórych bankach za udzielenie kredytu pobiera się prowizję, a w niektórych przypadkach kredytobiorca poniesienie też opłaty związane z wcześniejszą spłatą, przewalutowaniem kredytu w obcej walucie albo opłatą za wycenę nieruchomości.
- Raty równe lub malejące – raty kredytu mogą być równe lub malejące i to także będzie miało znacznie w wyborze idealnego kredytu. To, czy dana forma będzie korzystna, czy niekorzystna, zawsze określane jest w odniesieniu do sytuacji finansowej kredytobiorcy.
Żeby wybrać najlepszy kredyt, należy przyjrzeć się dokładnie wszystkim opłatom, które obowiązują w danym banku i jednocześnie też sposobom oceniania zdolności kredytowej. Zróżnicowany sposób oceny zdolności kredytowej może sprawić, że różne banki zaproponują odmienne warunki udzielenia kredytu.
Pomoc doradcy kredytowego
Samodzielne wybranie najlepszej oferty banku może być trudne, więc najlepiej skorzystać w takim przypadku z pomocy doradcy kredytowego. Przeanalizuje on sytuację finansową i dobierze najkorzystniejszy kredyt. W każdym przypadku kredytobiorca powinien jednak mieć jakiś wkład własny, bo wtedy warunki wynegocjowane w banku będą po prostu korzystniejsze. Warto zrobić też wszystko, co możliwe, by zwiększyć swoją zdolność kredytową – np. spłacić wcześniej wszystkie zadłużenia, w tym sprzęt kupiony na raty.
Więcej przeczytasz na Hipoteka360.pl
Odpowiedź