Jak wybrać generalnego wykonawcę?

[REKLAMA]

Największym wyzwaniem, z jakim przychodzi nam się zmierzyć podczas budowy domu lub realizacji innego rodzaju inwestycji budowlanej, jest wybór generalnego wykonawcy. Czym się kierować podejmując tę decyzję? Jak wybrać, aby mieć pewność, że prace będą przebiegały sprawnie i zgodnie z harmonogramem?
Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Realizacja inwestycji budowlanej obejmuje tak wiele aspektów oraz działań związanych z różnymi dziedzinami i fachową wiedzą (wystarczy wspomnieć choćby konieczność dopełnienia formalności związanych z przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, czy kontrolę nad prawidłowym przebiegiem prac oraz czasem ich realizacji), że zatrudnienie profesjonalnej firmy jest absolutnie konieczne. Bez doświadczonego i sprawdzonego generalnego wykonawcy, który zadba kompleksowo o przebieg prac, narażamy się na popełnienie błędów, które będą nas sporo kosztować. Oczywiście, możemy również zatrudnić kilka firm – podwykonawców poszczególnych etapów budowy (np. ekipy murarskiej, dekarskiej, wykonującej stropy, zajmującej się budową dachu i in.), jednak wtedy zgodnie z prawem musimy również znaleźć kierownika budowy, a także zgromadzić niezbędne materiały budowlane. Najtrudniejsze jednak dopiero przed nami – musimy zająć się planowaniem, synchronizacją oraz nadzorowaniem robót. Zazwyczaj przekracza to naszą wiedzę i kompetencje, a budowa domu w tym systemie („system gospodarczy”) może zająć nawet kilka lat.

Generalne wykonawstwo – i problem z głowy!

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem przy budowie domu lub budynku jest zatrudnienie generalnego wykonawcy. Zdejmuje nam to z głowy wiele kwestii i problemów, ponieważ generalny wykonawca ponosi odpowiedzialność kompleksowo nad całością wykonywanych prac i odpowiada za wywiązanie się ze wszystkich warunków umowy pomiędzy nim a inwestorem (czyli nami). Nie ma żadnych przeszkód, żeby generalny wykonawca zatrudnił do poszczególnych etapów prac firmy zewnętrzne, jednak to on spełnia rolę głównego koordynatora budowy i odpowiada za jakość prac, ich zgodność z projektem oraz dotrzymanie terminów. Kolejnym plusem jest czas realizacji inwestycji (zawsze krótszy niż w systemie gospodarczym).

Generalne wykonawstwo może się wydawać rozwiązaniem wysokobudżetowym w stosunku do systemu gospodarczego, jednak większość kosztów jest nam znanych już na samym początku. Mamy więc wszelkie dane, by podjąć decyzję o formie współpracy. Inaczej jest, gdy wybieramy system gospodarczy i korzystamy z usług kilku firm – w takim wypadku zawsze może się okazać, że ostateczny koszt inwestycji jest znacznie wyższy niż zakładaliśmy na początku.

Jak znaleźć odpowiedniego generalnego wykonawcę?

Jak w każdej branży, najbardziej przydatne mogą okazać się refleksje i rekomendacje znajomych, którzy powierzyli budowę domu generalnemu wykonawcy. Od nich dowiemy się, czego możemy się spodziewać, jakie przeszkody możemy napotkać po drodze i jak ważna jest solidność firmy, oferującej nam usługi, na każdym, nawet najmniejszym etapie kontaktu z klientem. Jeśli nie możemy polegać na rekomendacji znajomych osób, sprawdźmy potencjalnego generalnego wykonawcę sami: dopytajmy o formalno-prawne aspekty działalności, wykształcenie, doświadczenie oraz liczbę pracowników (zarządca firmy nie musi mieć wykształcenia technicznego, ważne żeby zatrudniał wykształconych i doświadczonych fachowców). Zapytajmy o sprzęt, jakim dysponuje (najlepiej jakby miał własny, a nie musiał go wypożyczać), materiały jakich używa (niezwykle istotna jest budowa dachu i stosowane technologie). Zwróćmy przede wszystkim uwagę na dotychczasowe realizacje, zapytajmy o adresy zrealizowanych inwestycji i odwiedźmy te miejsca na własną rękę. Generalny wykonawca musi zapewnić inwestycji kierownika budowy oraz (opcjonalnie) inspektora nadzoru inwestorskiego. Obecność inspektora nadzoru inwestorskiego nie jest obligatoryjna, jest on osobą nadzorującą pracę kierownika budowy.

One Response - Add Comment

Odpowiedź