Zakup dobrej bramy garażowej może być trudnym zadaniem ze względu na szeroki wybór opcji dostępnych na rynku. Różnią się one nie tylko designem, ale przede wszystkim sposobem obsługi i konstrukcją. W zależności od tego, do jakich celów użytkujesz garaż, mogą być szczelne i ocieplane, by chronić wnętrz przed wychładzaniem. Zobacz, czym kierować się przy porównywaniu bram garażowych, aby pełniły one swoje funkcje, a jednocześnie podkreślały walory nieruchomości.
Warto na początku określić swoje potrzeby i wymagania co do bramy garażowej. Czy potrzebujemy bramy o dużej wytrzymałości, aby chronić nasze mienie? Czy potrzebujemy bramy, która będzie dobrze izolowana termicznie, aby zapobiec utracie ciepła w naszym garażu? A może potrzebujemy bramy, która będzie łatwa w obsłudze i wygodna w użytkowaniu? Na szczęście na rynku nie brakuje modeli spełniających wszystkie te oczekiwania równocześnie.
Określ swoje potrzeby i przeznaczenie garażu
W założeniu garaż jest miejscem do parkowania samochodów, ale w praktyce – nie tylko! Okazuje się, że wielu z nas traktuje to dodatkowe pomieszczenie do zaaranżowania siłowni czy warsztatu. W takiej sytuacji zależy nam na tym, aby wewnątrz było ciepło, cicho i komfortowo. Gdy garaż jest ogrzewany i użytkowy, brama garażowa powinna mieć wysoki poziom izolacji termicznej. Zapewnia to odpowiednia konstrukcja wewnętrza z dodatkowymi warstwami oraz ościeżnica ściśle przylegająca do ściany. Ze względu na to, najwyższy wskaźnik izolacji termicznej mają bramy segmentowe. Od 2021 zarówno te, jak i inne bramy muszą spełniać wymogi energooszczędne, które określają maksymalny współczynnik przenikania ciepła na poziomie 1,3 W/(m2K).
Konstrukcja bramy – budowa i sposób obsługi
Ze względu na konstrukcję i sposób otwierania wyróżniamy bramy segmentowe – górne i boczne, a także uchylne, rolowane i tradycyjnie rozwierane. Każda z nich ma swoje unikalne cechy.
Obecnie dużą popularnością cieszą się bramy segmentowe, które są trwałe i odporne na uszkodzenia, a także estetyczne. Taka konstrukcja składa się z kilku poprzecznie ułożonych segmentów (zazwyczaj około 6), które są połączone zawiasami i uszczelnione. W ten sposób otwieranie odbywa się poprzez składanie – brama jest unoszona na prowadnicach, a jej płaszcz składa się i chowa pod sufitem, dzięki czemu nie ingeruje w ogóle w przestrzeń garażu. Podobnie otwiera się brama segmentowa boczna, ale jak sama nazwa wskazuje, składa się ona na bok i przesuwa wzdłuż dłuższe ściany garażu.
Jeżeli szukasz bramy tańszej, bramy do garażu z niskim nadprożem, wybierz model uchylny. Jednak jego szczelność nie jest zachwycająca, tak samo, jak musisz wziąć pod uwagę, że po otwarciu zajmuje sporo miejsca na podjeździe.
A może brama rolowana? To także opcja warta rozważenia, zwłaszcza do wąskich garażów i na krótkie podjazdy. Nadproże powinno być jednak wysokie i mieć najlepiej około 30 cm.
Styl i wygląd bramy garażowe jest równie ważny
Warto też zastanowić się nad designem i kolorem bramy garażowej. Bramy garażowe są dostępne w różnych wariantach stylistycznych, więc ważne jest, aby wybrać taką, która będzie pasować do naszego domu (zwłaszcza koloru dachu, elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej) oraz jego otoczenia.
Odpowiedź