Jak przechowywać wino w domu – praktyczne porady

Wino staje się coraz bardziej popularnym trunkiem w naszym kraju. Coraz częściej zwracamy uwagę na jego jakość, smak, pochodzenie i rocznik. Jego miłośnicy potrafią wydać nawet kilkaset złotych za jedną butelkę. Dlatego miejsce, w którym będzie trzymane powinno spełniać odpowiednie warunki. Na szczęście nie musisz od razu budować do tego specjalnej piwniczki. Oto kilka przydatnych informacji, które Ci w tym pomogą.

W jakich warunkach przechowywać wino?

Wino jako szlachetny trunek potrzebuje odpowiednich warunków do właściwego przechowywania:

  • temperatura – różne gatunki wina potrzebują innych zakresów temperaturowych: wina czerwone – 15o-18o C, białe 10o-15o C, różowe 9o-10 o C a musujące 6o-9o C, przyjmuje się jednak ogólną zasadę przechowywania wina w temperaturze od 10o do 14o C
  • światło – butelki z winem należy przechowywać w miejscach z ograniczona ilością światła lub całkowicie zaciemnionych
  • wilgotność – nie powinna być niższa niż 70%, dodatkowo w miejscu przechowywania powinien być dobry dostęp powietrza;
  • ułożenie – należy pamiętać, ze butelki z winem powinny być ułożone poziomo, czyli leżakować, w takiej pozycji korek zawsze będzie lekko wilgotny co zapobiega jego wysuszeniu.

Zaprezentuj wino z klasą

Najprostszym rozwiązaniem przechowywania wina, często spotykanym w domach są stojaki, na których ułożone butelki stają w jakimś chłodnym miejscu (np. garażu lub piwnicy). Można je również wykorzystać by trzymać kilka butelek pod ręką np. w kuchni czy salonie. Szczególnie, jeśli spodziewamy się akurat gości. Doskonale się do tego sprawdzają stojaki na wino, które mogą być wykonane z różnorodnych materiałów (taki stojak można również wykonać samemu, a informacje jak znajdziesz w artykule „Jak zrobić stojak na wino – 3 pomysły DIY”).

Szafy na wino i winiarki

Trudno mieszkając np. w bloku mieć specjalna piwniczkę do wina, można jednak zakupić obecnie różnego rodzaju lodówki (winiarki) przeznaczone specjalnie do tego celu. Mają różne rozmiary, od małych, podręcznych na kilka lub kilkanaście butelek, po duże zajmujące ścianę od podłogi do sufitu, w których zmieści się ponad 200 butelek. Takie rozwiązania stosowane są zazwyczaj w restauracjach i klubach. Ich podstawową zaletą jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza.

Jeśli posiadasz miejsce o odpowiedniej temperaturze i wilgotności warto zaopatrzyć się w regały na wino. Tak jak w przypadku lodówek, jest ich różnorodny wybór. Od prostych drewnianych lub metalowych konstrukcji po ozdobne szafy i komody otwarte lub zamykane, stylizowane na stare lub też nowoczesne.

Gdy chcesz mieć własną piwniczkę

Dla tych, którzy bardzo chcą mieść własną piwniczkę, w której nie tylko będą przetrzymywać wino lecz także je degustować zostały wymyślone specjalne szafy tzw. wine cellar, które swymi rozmiarami zbliżone są do małego pokoju, w których znajdują się regały na wino i miejsce na skrzynie, gdzie zmieści się od kilkuset do kilku tysięcy butelek.

Możliwości wina jest wiele, ważne by pamiętać o zapewnieniu mu odpowiednich warunków. Nie trzeba jednak w tym celu zaczynać od najdroższych rozwiązań.

Odpowiedź