Izolacja Pianą Poliuretanową – 5 ważnych informacji

[REKLAMA]

Zastanawiasz się nad zastosowaniem izolacji pianą poliuretanową w swoim budynku? Poznaj 5 ważnych informacji na temat tej technologii!

Piana poliuretanowa zdobywa coraz większe grono zwolenników w Polsce.

Ta znana od dekad na świecie technologia izolacji wyróżnia się między innymi wysokimi parametrami izolacyjności oraz szybkością wykonania.

Chcesz zastosować izolację pianą poliuretanową w swoim budynku? Poznaj 5 ważnych informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję!


źródło: https://izolacjapianka.pl/realizacje.html

1. Piana PUR to nie nowość – to sprawdzona przez dekady technologia

Już w 1940r. prezes koncernu chemicznego Mobay sprowadził technologię poliuretanu do USA gdzie zaczęto wykorzystywać ją w przemyśle zbrojeniowym. Właściwości termoizolacyjne tworzywa jakim jest pianka poliuretanowa odkryto dopiero w latach 60-tych XX wieku.

Istotny wzrost zastosowania tego rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym przypada na kryzys energetyczny wywołany wojną Jom Kipur z 1973 ( wstrzymanie handlu ropą naftową z krajami popierającymi Izrael). Baryłka podrożała o 600 %, a więc koszty energii gigantycznie wzrosły.

Większość branż w tym budownictwo coraz usilniej poszukiwało rozwiązań do ograniczania strat energii. Mimo ustania kryzysu rozwiązanie zadomowiło się na dobre. Do tego stopnia, że na terenie USA pianka PUR jest zalecanym rozwiązaniem termoizolacyjnym w budynkach użyteczności publicznej , oraz przedszkolach i żłobkach.

2. Wyróżniamy kilka rodzajów piany poliuretanowej

Najważniejszy podział sprowada się do dwóch rodzajów piany – otwartokomórkowej i zamkniętokomórkowej.

Piany otwartokomórkowe po wykonaniu natrysku tworzą materiał przypominający w budowie gęstą gąbkę. Piana ta jest bardzo lekka (co ma szczególne znaczenie w przypadku izolacji poddasza, gdyż nie obciąża dodatkowo konstrukcji), a ponadto paroprzepuszczalna (koniec z mitem gnijącego dachu!), oraz wykazuje większą skuteczność izolacji termicznej niż np. popularna wełna mineralna.

Dodatkowym atutem piany poliuretanowej otwarto-komórkowej jest jej elastyczność. Dzięki temu piana potrafi szczelnie wypełnić nierówne przestrzenie oraz dopasowuje się do elementów, które mogą zmieniać swój kształt – takich jak np. drewno.

Piana zamkniętokomórkowa składa się z mikroskopijnych, zamkniętych pęcherzyków. Jest to piana twarda, którą wykorzystuje się m.in. przy izolacji posadzek, dachów płaskich oraz fundamentów.

Piana zamknięto-komórkowa podobnie jak otwarto-komórkowa jest lekka, jednak wyróżnia ją bardzo skuteczna hydroizolacja (odporność na wodę), stąd jej częste wykorzystanie do zabezpieczeń przeciwwilgociowych.

Absorbcja wody w przypadku piany zamknięto-komórkowej to zaledwie ok. 1%! Dodatkowo, w przypadku wykorzystania tego rodzaju piany nie jest wymagane zastosowanie dodatkowej izolacji foliami budowlanymi.

3. Izolacja pianą PUR to jedna z najszyszych technologii dostępnych na rynku

Zdecydowana większość realizacji dla domów jednorodzinnych zajmuje zaledwie kilka godzin. Jeżeli jako inwestor szukasz szybkiej i sprawnej metody izolacji, to trudno znaleźć równie szybką technologię.

Wiele oczywiście zależy od tego jakim sprzętem natryskowym dysponuje ekipa, którą wybierzesz oraz jakie doświadczenie mają aplikatorzy.

4. Piana PUR, to przede wszystkim świetne właściwości izolacyjne

W porównaniu z innymi, popularnymi w Polsce technologiami izolacji, piana poliuretanowa wyróżnia się wyższą efektywnością.

Przykład?

Jeżeli chcesz osiągnąć poziom izolacyjności 20 cm izolacji pianą poliuretanową, to musisz zastosować:

– 32 cm. izolacji styropianem,

– aż 36 cm izolacji wełną mineralną!

5. Izolacja pianą poliuretanową kwalifikuje się do popularych systemów dotacyjnych, takich jak Ulga termomodernizacyjna oraz program Czyste Powietrze.

Jeżeli chcesz pozyskać dodatkowe środni na termomodernizację swojego budynku, to warto sprawdzić możliwość skorzystania z Ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym oraz programu Czyste Powietrze.

W obu przypadkach wykorzystanie izolacji pianą kwalifikuje się do wsparcia, dzięki czemu możesz odciążyć swój domowy budżet.

Podsumowanie


źródło: https://izolacjapianka.pl/realizacje.html

Izolacja pianą poliuretanową nie bez powodu zdobywa coraz większą popularność. Pamiętaj jednak, że efekt końcowy zależy w dużej mierze od tego jaką firmę wybierzesz do realizacji.

Warto przed podjęciem decyzji sprawdzić dotychczasowe realizacje oraz opinie klientów. W większości przypadków, pozwoli to uniknąć problemów i będziesz mógł cieszyć się skuteczną izolacją przez wiele lat.

Odpowiedź