Inteligentny budynek to system, który daje możliwość połączenia wszystkich instalacji znajdujących się w domu w jedną całość. Dzięki temu tworzy się sieć połączonych różnych instalacji takich jak oświetleniowo-elektrycznych, grzewczych, czy też systemów audio-video. W skład inteligentnego domu często wchodzą również urządzenia alarmowe, monitorujące i instalacje przeciwpożarowe. Jednak co ważne – zestaw inteligentnego budynku jest zależny przede wszystkim od indywidualnych potrzeb konkretnych domowników, dlatego też może on być bardziej lub mniejszy rozbudowany. Co jeszcze warto wiedzieć o inteligentnym budynku? W jaki sposób działa inteligentny dom? Ile kosztuje taki system? O tym w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania.
Inteligentny dom – jak działa?
Za działanie systemu, jakim jest inteligentny dom, odpowiedzialne są instalacje inteligentne, które sterują różnorakim sprzętem, będąc połączone w jedną całość. Jest to jedno centralne urządzenie. Ponadto najnowocześniejsze urządzenia są wyposażone w specjalistyczne rozwiązania projektowe, dzięki czemu większość zmian i ingerencji w system inteligentnego domu nie wymaga jego przebudowy.
Na rynku istnieją dwa systemy inteligentnego domu. Jednym z nich jest system sterowania i nadzoru instalacji technicznych, czyli BAS. Innym jest system instalacji i nadzoru bezpieczeństwa i monitoringu – DMS. Osoby chcące zdecydować się na inteligentny budynek, mogą wybrać jeden z tych systemów albo też wybrać zintegrowany w jeden centralny system zarządzania instalacjami. Jest to zależne przede wszystkim od potrzeb konkretnych osób.
Inteligentny dom – co możemy połączyć?
System inteligentnego domu to rozwiązanie, które oferuje nam możliwość połączenia wielu urządzeń w jedną całość. W każdym domu znajduje się wiele sprzętów, których obsługa pojedynczo nierzadko staje się udręka – wtedy warto zastanowić się nad zainstalowaniem inteligentnego domu. Inteligentny budynek daje możliwość integracji urządzeń odpowiedzialnych między innymi za energię, ogrzewanie, klimatyzację, wilgotność powietrza, aczkolwiek możliwa jest również obsługa telewizji, Internetu czy różnych sprzętów grających, jak i również systemów bezpieczeństwa (np. monitoring, alarmy). Ponadto inteligentny dom może również obsługiwać urządzenia ogrodowe czy bramy.
Jakie są zalety inteligentnego domu?
Z roku na rok coraz więcej osób zastanawia się nad inwestycją w inteligentny dom. Jednak wciąż wiele z nich ma wątpliwość, czy na pewno warto? Czy to opłacalna inwestycja? Naszym zdaniem – tak. Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma istotnymi argumentami przemawiającymi za tym, że warto!
Jednym z powodów, dla których warto się zdecydować na inteligentny dom, jest przede wszystkim duża wygoda i komfort, który jest praktycznie niemożliwy do osiągnięcia w zwykłym domu. Inteligentny dom to w pełni zintegrowany system, który jest odpowiedzialny za sterowanie oświetleniem, temperaturą, klimatyzacją oraz wszelkimi urządzeniami elektronicznymi. Inteligentna instalacja to przede wszystkim możliwość szybkiej zmiany warunków panujących w domu – wystarczy jeden przycisk, aby móc szybko i automatycznie zmienić na przykład temperaturę w domu.
Innym powodem, dla którego warto zdecydować się na instalację inteligentnego budynku, jest wysoki poziom funkcjonalności. Inteligentny dom pozwala zapanować nad wszystkimi aspektami dbania o dom, ale również o jego otoczenie. Jednakże najbardziej przemawiającym argumentem za instalacją inteligentnego domu jest bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Inteligentny dom daje możliwość ciągłej kontroli – np. będąc pracy poprzez Internet, możemy sprawdzić, co się dzieje w naszym domu. Ponadto inteligentny budynek ma systemy, które pozwalają zapobiec pożarom czy też wyciekom gazu. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie – inwestycja w inteligentny dom to dobra decyzja!
Instalacja inteligentnego domu a oszczędność
Większość osób decyduje się na instalację inteligentnego z jednego powodu – oszczędność finansowa. Inteligentny dom daje możliwość dopasowania temperatury czy też oświetlenia do potrzeb mieszkańców, dlatego też dzięki optymalizacji oświetlenia i ogrzewania zużywa się jedynie tyle energii, ile jest konieczne. Nie ma mowy o bezsensownym ogrzewaniu pomieszczeń, w których nikt aktualnie nie przebywa – przecież to jedynie strata pieniędzy.
Na co zwrócić uwagę, wybierając system inteligentnego domu?
Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących wyboru systemu inteligentnego budynku jest wybrania systemu przewodowego lub bezprzewodowego. Według specjalistów najlepiej zdecydować się na system przewodowy, gdyż wciąż wyróżnia się zdecydowanie większą stabilnością oraz płynniejszym przepływem informacji w całym systemie.
Wybór systemu jest też związany z podjęciem decyzji dotyczącym systemu centralnego lub nie. Obecnie częściej oferowane są instalacje systemów centralnych (ich cena jest znacząco niższa) niż zdecentralizowane. Inną ważną kwestią podczas wyboru jest to, czy system jest otwarty, czy zamknięty. System otwarty daje możliwość dopasowania urządzeń od różnych producentów, natomiast system zamknięty praktycznie skazuje nas na współpracę tylko z jednym producentem.
Inteligentny dom – jaki to wydatek?
Ciężko określić jednoznaczne koszty instalacji inteligentnego domu. Koszt inteligentnego budynku jest zależny od czynników. Przede wszystkim od miejsca realizacji, wyboru konkretnej firmy, rodzaju instalacji, przygotowania instalacji w nowym domu, czy przebudowy systemów w starym budownictwie. Jednak według średniej cena inteligentnego domu wynosi około 50 Euro za m2 .
Podsumowanie
Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, inteligentny dom to dobre rozwiązanie, kiedy chcemy móc czuć się w pełni bezpiecznie, zapewnić wszystkim domownikom większy komfort oraz zaoszczędzić na energii. Warto dodać, że każdy dom można zautomatyzować. Doskonały przykład tutaj.
Odpowiedź