Domy prefabrykowane – co to jest i jak je zbudować?

[REKLAMA]

W trakcie budowy domu pojawia się wiele komplikacji, które mogą ostudzić nawet największy zapał. Jednak mimo różnych niedogodności związanych z finansami, pozwoleniami i wykonawstwem, największą przeszkodę dla współczesnego inwestora nadal stanowi czas. I to właśnie chęć skrócenia tego procesu oraz poszukiwanie prostszych rozwiązań przyczyniło się do wzrostu popularności domów prefabrykowanych. Na czym polega to rozwiązanie i czy jest ono tak samo korzystne dla każdego inwestora?

Co to jest dom z prefabrykatów?

Domy prefabrykowane to domy powstające z gotowych elementów, montowanych bezpośrednio na placu budowy. Projekty domów z prefabrykatów cieszą się największym uznaniem w krajach skandynawskich, w Niemczech oraz w Austrii. Na tych rynkach najczęściej spotkać można domy prefabrykowane drewniane.

Postawienie tradycyjnego, murowanego domu trwa od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Gotowe lub indywidualne projekty, w których planowane są domy z prefabrykatów zakładają realizację w ciągu kilku dni oraz prace wykończeniowe w czasie dodatkowych 3-4 miesięcy.

Ale projekty domów modułowych to nie tylko szybki czas realizacji. Inne zalety domów segmentowych to:

      Brak ograniczeń w kwestii konstrukcji budynku.

      Większa kontrola budżetu związanego z budową.

      Możliwość postawienia domu niezależne od pory roku.

      Wysoka żywotność ścian – nawet do 30 lat.

      Materiały budowlane nie są przechowywane na placu budowy.

      Czysty plac budowy i praktycznie znikoma ilość odpadów.

Dom z prefabrykatów oferuje wiele korzyści, należy jednak pamiętać, że korzystając z tej technologii nie można już dokonywać zmian w trakcie budowy (montażu). Trzeba więc dokładnie przemyśleć rozstawienie poszczególnych okien oraz drzwi.

Jak zbudować dom z prefabrykatów

Jako, że technologia domów z prefabrykatów staje się coraz bardziej popularna, coraz więcej firm decyduje się zaadaptować konkretny projekt względem tych specyficznych wymagań.

Aby zrealizować projekty domów segmentowych konieczna jest współpraca z wyspecjalizowaną firmą mającą doświadczenie w budowie domów z prefabrykatów betonowych, drewnianych lub keramzytowych.

Najdłuższym etapem podczas wykonywania domu z prefabrykatów jest wytwarzanie poszczególnych elementów budynku w fabryce. Sam montaż może potrwać zaledwie kilka dni: wprawiona ekipa ustawia poszczególne bloki w wyznaczonych miejscach stosując w tym celu dźwigi. Pomoc maszyn o takich gabarytach jest informacją o tyle istotną, że ma ona bezpośredni związek z wielkością i usytuowaniem działki. Maszyna musi mieć zapewniony odpowiedni dojazd oraz miejsce do swobodnego poruszania się.

Zakończenie tego etapu skutkuje powstaniem zamkniętego budynku, wymagającego jedynie prac wykończeniowych i instalacyjnych.

Domy modułowe całoroczne – jakie ogrzewanie wybrać?

Ogrzewanie w domach prefabrykowanych może być elektryczne oraz gazowe. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że projekty domów z prefabrykatów są zaliczane do wysoce energooszczędnych. Budynki postawione w tej technologii mają dobrą izolację termiczną, dlatego wolno tracą energię – nagrzane ściany z keramzytu oddają ciepło przez dłuższy czas niż ma to miejsce w przypadku ścian murowanych.

Ile kosztują projekty domów modułowych?

Może się wydawać, że gotowe domy z keramzytu występują tylko w określonych konfiguracjach kształtów i wielkości. Tymczasem projekty domów prefabrykowanych nie posiadają praktycznie żadnych ograniczeń co do wyglądu budynku. Dlatego ostateczna cena za projekty domów z keramzytu jest uzależniona od upodobań i wyobraźni inwestorów.

Z jednak strony, porównanie realizacji tradycyjnych domów oraz nowoczesnych projektów domów szkieletowych pokazuje, że domy prefabrykowane są zauważalnie droższe. Warto więc zamawiać projekty domów prefabrykowanych z kosztorysem, aby mieć pełną przejrzystość co do tego jaka jest cena za konkretny dom wykonany z keramzytu.

Z drugiej jednak strony, ze względu na swoją energooszczędność, domy prefabrykowane mogą być nawet o 50-70% tańsze w eksploatacji niż tradycyjne domy murowane.

Odpowiedź