Domy bez pozwolenia do 35m2 – dlaczego warto się na nie zdecydować?

[REKLAMA]

Budowa domu jest kosztowną inwestycją, żmudnym i czasochłonnym procesem. Oczywiście można skrócić czas postawienia budynku i zmniejszyć koszty, inwestorzy mają obecnie mnóstwo możliwości do wyboru. Można nawet zredukować formalności do minimum, bo w niektórych przypadkach budowa domu nie wymaga uzyskania pozwolenia. Od wielu już lat obiekty mogą być stawiane wyłącznie po ich zgłoszeniu do odpowiedniego urzędu. Jest to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Dotyczy to nie tylko wiat i domków letniskowych przeznaczonych do rekreacji indywidualnej, ale też wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych i parterowych budynków gospodarczych.

Domy bez pozwolenia czy warto się na nie zdecydować?

Coraz większą popularnością cieszą się domy bez pozwolenia do 35m2, które mogą zostać postawione na działce na zgłoszenie. Nie dotyczy to jednak wyłącznie całorocznych domków letniskowych. Jeśli ktoś nie potrzebuje dużego metrażu, co dotyczy singli lub par, to warto pomyśleć nad inwestycją w taką nieruchomość. Pozwala na spełnienie marzenia o własnych czterech kątach z dala od miejskiego zgiełku, blisko natury, w malowniczym miejscu. Czasem nie ma możliwości zainwestowania pieniędzy w klasyczny dom jednorodzinny, bo wiąże się to z dużymi kosztami i masą formalności do załatwienia. Coraz więcej osób ceni sobie wolność i nie chce ograniczać się wieloletnim zobowiązaniem w postaci kredytu hipotecznego. Rośnie zainteresowanie domami na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia, dzięki czemu można relatywnie szybko stać się właścicielem nowego budynku.

Zgłoszenie budowy domu bez pozwolenia jest relatywnie proste, wiele rzeczy można załatwić przez Internet typu pobranie mapy zasadniczej/ewidencyjnej, na której znajduje się działka. Trzeba na niej zaznaczyć obrys planowanej inwestycji, mając na uwadze przepisy prawa budowlanego. Wymagane jest jeszcze dołączenie opisu i rysunków technicznych obiektu. Na koniec pozostaje oddać wypełniony wniosek zgłoszeniowy wraz z dokumentem dotyczącym praw do dysponowania nieruchomością. Po złożeniu dokumentów należy pobrać potwierdzenie, jeśli do 21 dni nie zostaną zgłoszone żadne uwagi, to można przystąpić do budowy swojego wymarzonego domu. Możliwe jest zamontowanie ogrzewania, podłączenie wszystkich niezbędnych mediów. Dom stanie się komfortowym miejscem do życia, niezwykle przytulnym. Może być używany zarówno podczas upałów, jak i mrozów.

Co przemawia za wyborem domów bez pozwolenia na budowę?

Na uwagę zasługują domki modułowe bez pozwolenia, które można w dowolnym momencie powiększyć. Są niezwykle szybkie w budowie, powstają w zaledwie dwa miesiące. Wszystkie elementy produkuje się w fabryce, po czym przywozi do punktu docelowego i składa bezpośrednio na działce. W przypadku domów modułowych bez pozwolenia możliwe jest ich stawianie praktycznie przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Będzie to ogromne udogodnienie dla wielu inwestorów, szczególnie jeśli ktoś się spieszy i chce jak najszybciej zamieszkać we własnych czterech kątach. Nie ma też problemu z rozbudowaniem domu o kolejne moduły, jeśli pojawi się taka potrzeba. Będzie to świetna opcja dla par, które planują wziąć ślub i powiększyć rodzinę. Na korzyść domów modułowych bez pozwolenia przemawia możliwość postawienia ich niemalże wszędzie, nawet na niewielkiej powierzchni. Nie trzeba martwić się zapadaniem ani pękaniem. Są to obiekty bardzo stabilne, mogą zostać usytuowane nawet na gruncie skalistym, podmokłym i na skarpie. Do ich produkcji sięga się po nowoczesną technologie, dzięki czemu można liczyć na energooszczędność i nawet pasywność.

Liczne zalety domów bez pozwolenia

Mogłoby się wydawać, że domy bez pozwolenia do 35m2 wiążą się z dużymi ograniczeniami ze względu na niewielki metraż, ale przy przemyślanym zagospodarowaniu przestrzeni można stworzyć niezwykle funkcjonalne i przytulne wnętrza. Świetną opcją będzie wybudowanie domu w technologii szkieletowej. W drewnianych wnętrzach panuje przyjazny mikroklimat. Drewno to naturalny, ekologiczny surowiec, który reguluje samoczynnie poziom wilgotności we wnętrzach. Jest przyjemnie ciepły w dotyku, utrzymuje optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Latem można liczyć na to, że drewniane ściany zapewnią świetną izolację od upałów. Z kolei zimą pomieszczenia będą się szybko nagrzewać.

Nawet jeśli ktoś dysponuje wąską i niewielką działką, to może pozwolić sobie na wybudowanie domu, wystarczy że będzie miała ona co najmniej pięćset metrów powierzchni. Pozwoli to już na postawienie na niej domu na zgłoszenie. Na większej działce można wybudować drugi budynek. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby domy nie łączyły się ze sobą, muszą stanowić oddzielne obiekty. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru projektów budowlanych dotyczących domów o ograniczonym metrażu, które stawia się bez pozwolenia. Wznosić można domy zarówno drewniane, jak i murowane, modułowe, kanadyjskie, z bali. Jak widać, wybór jest ogromny, wystarczy dostosować się do obowiązujących przepisów prawa, aby nie mieć żadnych problemów z rozpoczęciem budowy domu na zgłoszenie.

Podsumowując, warto wybrać domy bez pozwolenia ze względu na:
• Możliwość korzystania z obiektu przez cały rok,
• Ograniczenie formalności do minimum,
• Uproszczone i przyspieszone procedury urzędowe,
• Brak konieczności zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy,
• Oszczędność pieniędzy na poziomie minimum kilku tysięcy złotych,
• Skrócenie procesu budowlanego,
• Uniezależnienie od warunków pogodowych w przypadku domów modułowych,
• Możliwość postawienia na niewielkiej działce,
• Szybkość budowy,
• Możliwość elastycznego zwiększenie powierzchni,
• Dostęp do wielu gotowych projektów budowlanych.

Odpowiedź