W domu alergika powinno pojawić się jak najmniej przedmiotów gromadzących kurz – to oczywistość. Co ze ścianami? Jak powinno się je wykończyć, jakie materiały zastosować i czy można stosować dekoracje ścienne? Zasada wykańczania ścian jest prosta: ściany powinny być równe i gładkie. W przypadku alergików ma to ogromne znaczenie, ponieważ osadza się na nich kurz. Wobec tego powinny być również łatwe do wyczyszczenia, także na mokro. Dlatego nie zaleca się stosowania dekoracyjnych tynków fakturowych i strukturalnych, a w przypadku ozdób naściennych powinno się stosować elementy płaskie jak na przykład ozdobne malowidła lub plakaty.
Tynki dla alergika
Jeszcze niedawno popularne i powszechnie stosowane były tynki mineralne, jak cementowo-wapienne. Dzisiaj tynkowanie ścian idzie w kierunku tynków gipsowych, dzięki którym uzyskuje się bardzo gładką powierzchnię, do tego gipsowe ściany zapewniają dobry mikroklimat: wchłaniają wilgoć, a jak jest za sucho w pomieszczeniu, to oddają ją do otoczenia. Dobrym pomysłem jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ na równych ściankach osadza się mniej kurzu i roztoczy.
Gładkie ściany dają też nieograniczone możliwości aranżacyjne i zdobnicze. Bez problemu można je malować kolorowymi i błyszczącymi farbami, które mają to do siebie, że uwypuklają wszelkie mankamenty. Na takich ścianach też równo powiesimy plakat lub namalujemy mural czy graffiti, dzięki czemu pomieszczenie nabierze charakteru.
Farby bezpieczne dla alergików
Głównie stosuje się tu farby wodorozcieńczalne, które tworzą trwałe i jednorodne powłoki niewydzielające szkodliwych oparów. Rzadziej stosuje się farby klejowe, krzemianowe lub silikonowe; warto tu dodać, że farby krzemianowe nazywane są farbami ekologicznymi, jednak ściana pomalowana nimi zyskuje porowatą powierzchnię, która niestety gromadzi kurz.
W sklepach bez problemu znajdziemy wodne farby dla alergików, które nie zawierają substancji uczulających. Na opakowaniu musimy poszukać Znaku Błękitnego Anioła (dla farb niemieckich i skandynawskich), Znaku Ekologicznego E lub Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (dla farb polskich). Najważniejszym parametrem, którym powinniśmy się kierować, jest gładkość powłoki, jaką możemy uzyskać, wybierając daną farbę.
Jak z dekoracjami na ścianie?
Jak już zostało wspomniane, kiedy w domu jest alergik, należy zrezygnować z dekoracyjnych ścian, ale nie oznacza to całkowitej rezygnacji z ozdób! Wprawdzie na obrazach, doniczkach czy świecznikach gromadzi się kurz, ale istnieją rozwiązania całkowicie bezpieczne. Mowa o ozdobnym malowaniu ścian.
Po pierwsze, malowanie dekoracyjne umożliwia pomalowanie całego pomieszczenia zgodnie z wizją i w sposób kreatywny. Po drugie, może dotyczyć tylko jednej ściany albo też namalowania tylko motywu. Po trzecie, dekoracyjne malowanie ścian oznacza uzyskanie ciekawego efektu bez ryzyka narażania na utratę zdrowia alergika. Dlaczego? Ponieważ stosowane są bezpieczne farby, mające wszelkie certyfikaty, z baz nie emitujących szkodliwych oparów.
W przypadku tapet, fototapet, plakatów istnieje ryzyko powstania pleśni w kleju, kiedy będzie panować wysoka wilgotność powietrza, a to z kolei jest idealnym środowiskiem do rozwoju wszelkiego rodzaju szkodliwych mikroorganizmów.
Jak widać, warto w domu alergika zdecydować się na tynki gipsowe, które dają równą i gładką powierzchnię. Takie ściany wręcz się proszą, aby zastosować malarstwo dekoracyjne, które jest znakomitą alternatywą dla dekoracji papierowych jak plakaty czy fototapety.
Odpowiedź