Dlaczego lakierobejca jest tak ceniona przez miłośników drewna? Jest jednym z najwytrwalszych preparatów, które mogą zabezpieczyć Twoje meble oraz drewniane powierzchnie przed zniszczeniami zarówno w domu, jak i na podwórku. Twoje rzeczy przez lata będą miały naturalny wygląd, a nie zaszkodzi im nawet najgorsza pogoda.
Lakierobejca do drewna to produkt wyjątkowy, bo z jego pomocą tuż przy powierzchni pnia tworzy się pewnego rodzaju warstwa ochronna. Dzięki niej naturalne piękno drewna nie ulega sile nasłonecznienia, wilgoci, zalegającego śniegu czy polewania ciepłymi substancjami, co jest częste np. w przypadku niechronionych stołów kuchennych wykonanych z drzewa.
Lakierobejca pomoże ochronić naturalne piękno drewna
Najlepsze, polecane lakierobejce gwarantują aktywne właściwości konserwujące drewno nawet na wiele lat. Co więcej, preparaty te zwykle nie wnikają w głąb materiału, na który są nanoszone. Dzięki temu nie niszczą jego słojów i zachowują piękny, naturalny wygląd.
Lakierobejca do drewna może mu nadać połysk, za co odpowiedzialna jest wierzchnia warstwa, opisana powyżej. Istnieją jednak preparaty matowe, dzięki którym efekt ten nie jest aż tak widoczny. Wiele zależy od wyboru odpowiedniego specyfiku oraz dostosowania go do malowanej powierzchni i jej właściwości.
Dobra na surowe drewno, meble ogrodowe i domowe
Drewno pracuje i zmienia się pod wpływem warunków atmosferycznych jednak nie tylko wtedy, gdy trzymane jest cały czas poza domem. Meble stojące w pomieszczeniu również mogą ulegać zniszczeniu z biegiem lat, dlatego je również warto zabezpieczyć. Wiele lakierobejc jest uniwersalnych i można je stosować zarówno w mieszkaniu, jak i poza nim.
Różne kolory: lakierobejca do mebli ogrodowych
Na rynku dostępne są również lakierobejce dekoracyjne, dostępne w wielu atrakcyjnych kolorach. Substancje te łączą najważniejsze cechy lakierów i bejc, dzięki czemu zarówno chronią drewno przed zniszczeniem, jak i można je przy ich użyciu zabarwić.
Lakierobejce pozwalają na wykończenie drewna takim kolorem, jaki sobie wymarzysz. To szczególnie przydatne w przypadku dbania o meble ogrodowe, które często maluje się na kolory pasujące do wystroju podwórka. W Polsce szczególnie popularna jest np. barwa zielona czy szara. Inne barwy używane są czasem do dekoracji drewnianych ozdób ogrodowych, których potem przez wiele lat nie trzeba malować, bo wciąż prezentują się doskonale.
Pamiętaj jednak, że nie jest to typowa farba do drewna – jej zadaniem jest pozostawienie słojów w idealnym stanie, ciągle widocznych. Swoim działaniem zmienia więc barwę przedmiotu, ale bardzo subtelnie i delikatnie, a nie zakrywa powierzchnię całkowicie.
Zarówno lakierobejce kolorowe, jak i bezbarwne, posiadają te same właściwości i zwykle nadają się do malowania altan, mebli, balustrad czy ogrodzeń. Są odporne na mrozy, upały, deszcze oraz śniegi. Dzięki nim da się uniknąć również drobnych zadrapań i fizycznych uszkodzeń drewna.
Jak malować lakierobejcą?
Malowanie lakierobejcą nie jest trudne, warto jednak odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim najpierw przeczytaj ulotkę na produkcie i sprawdź, czy powierzchnia, którą chcesz pokryć, na pewno się do tego nadaje.
Pamiętaj też, że powierzchnię do malowania trzeba właściwie przygotować. Przede wszystkim skup się na tym, aby usunąć z niej pozostałości po poprzednim malowaniu farbą czy lakierem, jeśli takie miało miejsce. Na koniec postaraj się, aby lakierobejca została rozprowadzona równomiernie cienką warstwą. Dzięki temu żadne miejsce nie będzie się wyróżniało i nie wyczujesz nieprzyjemnych wybrzuszeń.
Odpowiedź