Zwiększające się ceny paliw oraz rozwój technologii sprawia, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych systemów ogrzewania domów. Piec elektryczny jest dobrym rozwiązaniem w budynkach, gdzie nie ma możliwości podłączenia kotła na gaz lub węgiel. Może być to element nowoczesnego domu energooszczędnego. Piec nie emituje zanieczyszczeń, jest wygodny i bezpieczny w eksploatacji. Poprzez jego montaż przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza w miejscu zamieszkania.
Jak działa piec elektryczny?
Piec elektryczny CO jest urządzeniem, który do podgrzewania wody używa specjalnych grzałek. Gorąca woda może być wykorzystywana jako ciepła woda użytkowa lub do zasilania instalacji grzewczej. Moc pieca zależy w dużej mierze od ilości zainstalowanych wewnątrz grzałek oraz izolacji termicznej.
Obsługa odbywa się za pomocą nowoczesnego panelu sterowniczego zawierającego programator. Za jego pomocą możliwe jest określanie temperatury, jaka ma być utrzymywana w pomieszczeniach, a także zakresu godzin działania urządzenia.
Odmiany dostępne na rynku
Piec elektryczny występuje w wersji jednofunkcyjnej lub dwufunkcyjnej. Pierwsza jest stosowana wyłącznie do ogrzewania wody krążącej w instalacji. Można do niej dokupić zasobnik, aby uzyskać również ciepłą wodę użytkową. W takiej sytuacji lepszym rozwiązanie jest jednak zaopatrzenie się w piec elektryczny dwufunkcyjny, który realizuje te same funkcje i zajmuje mniejszą ilość miejsca.
Największą pojemność cieplną posiada piec akumulacyjny, który działa w cyklach ładowania i rozładowania. Urządzenie magazynuje energię, a następnie oddaje ciepło do instalacji. Piec elektryczny akumulacyjny jest droższy od pozostałych odmian, ale jest jednocześnie najbardziej ekonomiczny w użytkowaniu.
Wygodna obsługa i sterowanie
Piec elektryczny CO jest bardzo wygodny w obsłudze. Sterowanie odbywa się za pomocą specjalnego panelu, poza tym urządzenie wymaga tylko okresowych przeglądów. Możliwe jest stosowanie czujników temperatury, dzięki którym praca pieca może być regulowana automatycznie tak, aby ograniczyć koszty ogrzewania do minimum.
Ekologia i niskie koszty instalacji
Urządzenie można wykorzystać jako główne źródło energii cieplnej lub dostosować do współpracy z wybraną częścią instalacji, na przykład, ogrzewaniem podłogowym. Wielu specjalistów podkreśla, że piec elektryczny jest niezwykle ekologiczny. Nie wytwarza zanieczyszczeń i nie wymaga stosowania paliw stałych oraz ciekłych. Zajmuje małą ilość miejsca, nie trzeba na niego przeznaczać osobnego pomieszczenia, ani montować komina. Dzięki temu piec elektryczny CO jest łatwy i tani w instalacji.
Wybór pieca elektrycznego
Podczas dobierania pieca elektrycznego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na oferowaną moc grzewczą. Musi być ona dostosowana do powierzchni domu, rodzaju izolacji termicznej oraz używanego systemu wentylacji. Należy pamiętać, że zbyt duża moc może prowadzić do przegrzewania pomieszczeń i ponoszenia nadmiernych kosztów. W razie wątpliwości warto skonsultować się z opinią specjalisty, który doradzi zakup urządzenia dostosowanego do domu oraz warunków panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Odpowiedź