Dlaczego rynny są aż tak ważnym elementem budynku?

[REKLAMA]

Każdy z nas decydując się na budowę domu, wie, jak ważnym elementem są rynny dachowe. Dzięki nim możliwe jest skuteczne odprowadzenie wody podczas ulewnych deszczy z połaci dachu, zapobiegając w ten sposób ściekaniu wody po elewacji budynku, tworząc nieestetyczne plamy lub nadmiar wilgoci. Rynny dachowe ważne są również, aby zapobiec zagrożeniu, jakim jest zalanie terenu wokół domu. Sprawdzą się w każdego rodzaju budynku oraz przy każdym pokryciu dachowym. Mogą występować w różnej postaci.

Jak dbać o system rynnowy? 

Solidnie wykonany system rynnowy jest niezbędnym elementem każdego budynku. Aby mógł spełniać swoją funkcję, powinien być czysty i drożny, a zalegające w nim kamyki, piach, liście, szyszki czy nawet pióra muszą być usuwane. Systematyczna pielęgnacja systemu może wydłużyć jego żywotność, a co za tym idzie zaoszczędzić pieniądze. Ja często zatem trzeba czyścić rynny?

Producenci systemów rynnowych zalecają ich przegląd przynajmniej dwa razy do roku. Najlepszym terminem do tego jest przełom jesieni i zimy, kiedy to opadną już wszystkie liście z drzew. Kolejnym terminem, w którym należy pamiętać o czyszczeniu rynien, jest wiosna. W tym czasie idealnie sprawdzimy, jak warunki zimowe wpłynęły na kondycję i szczelność systemu rynnowego. 

Szeroka oferta rynien dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/rynny-systemy-rynnowe/rynny-pcv-75

Komu zlecić czyszczenie systemy rynnowego?

Gdy nadchodzi moment czyszczenia, a więc przepłukiwanie i przetykanie rynien, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który zajmuje się profesjonalnie w tego typu usługach. Chcąc jednak samodzielnie wykonać przegląd systemu, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni do tego zadania sprzęt, który dotrze do każdego, nawet najmniejszego zakamarka i usunie wszystkie zatory. A wyposażony jest w:

  • Drabinkę
  • Miotełkę
  • Specjalną szczotką do rynien z trzonkiem teleskopowym
  • Wąż ogrodowy
  • Myjka ciśnieniowa 

Warto jednak pamiętać, aby podczas udrażniania nie używać do tego ostrych przedmiotów, które mogą zarysować lub uszkodzić orynnowanie. Znajdując uszkodzoną lub niedziałająca część systemu, należy jak najszybciej ją naprawić lub wymienić na nową. 

Zimowe problemy z orynnowaniem – jak zapobiec?

Na wstępie warto wspomnieć, że orynnowanie wymaga specjalnego przygotowania przed nadejściem mrozów i śniegu. Dlatego też jesienne czynności związane z przeglądem systemu rynnowego są takie ważne, jeśli chcesz zadbać o swój dom. Jak wiadomo zimą łatwo o tworzenie się lodowych zatorów, wskutek czego nasz system może stać się niedrożny, przez co woda wylewająca się poza rynny może tworzyć niebezpieczne sople. Kolejną sprawą jest tworzenie się lodu w rynnach, który prowadzić może do pękania niektórych elementów systemu rynnowego. 

Jak temu zapobiec? Jedynym sposobem na zwalczanie tego typu problemu jest zamontowanie w orynnowaniu specjalnych kabli grzejnych, sterowanych za pomocą termostatu. Odpowiada on za włączenie i wyłączenie ogrzewania, a także dopasowywanie mocy cieplnej przewodów do panujących na zewnątrz temperatur powietrza. W taki oto sposób może zapobiec różnego rodzaju zimowym zatorom, bez zbędnego stresu i wysiłku. 

Źródło zdjęć: Pixabay

Artykuł sponsorowany

Odpowiedź