Wyobraź sobie dom, który jest nowoczesny, komfortowy oraz tani w utrzymaniu. Taki, którego eksploatacja nie zajmuje dużo czasu, ponieważ jest zautomatyzowany. Takie domy to nie przyszłość, ale teraźniejszość. Możemy budować je również w Polce – to domy pasywne.
Koncepcja budownictwa pasywnego bazuje na obniżeniu zapotrzebowania budynku na energię. To możliwe, gdy budynek zostanie stworzony zgodnie ze specjalnym projektem oraz z odpowiednich materiałów budowlanych. Wspierany przez innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwala na znaczne obniżenie zużycia energii, wysoki komfort i funkcjonalność.
Dom pasywny a tradycyjny i energooszczędny
Aktualnie, według najnowszych przepisów dotyczących Warunków Technicznych, budynek jednorodzinny powinien zużywać do 95 kWh/(m²·rok), czyli jest to dość duży koszt ogrzewania.
W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych limity te są już niższe. Dom energooszczędny wymaga około 40 kWh/(m²·rok) dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych, z kolei budownictwo pasywne już tylko 15 kWh/(m²·rok).
Jak buduje się domy pasywne?
Domy pasywne budowane są z myślą o pasywnym, czyli biernym pozyskiwaniu energii z otoczenia. Stosuje się wówczas odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła, panele solarne, duże przeszklenia od południowej strony wpuszczające do wnętrz ciepło. Montuje się też rekuperatory odzyskujące ciepło z wywiewanego powietrz. Dla wygody i większej oszczędności stosuje się instalacje inteligentnego domu.
Również bardzo ważne jest zminimalizowanie ucieczki ciepła z budynku. W tym celu budownictwo pasywne to głównie proste budynki, bez skomplikowanych brył. Są one odpowiednio lokalizowane na działkach względem stron świata. Kluczowe jest odpowiednie ocieplenie domu pasywnego, aby tracił on jak najmniej energii, dlatego stosuje się specjalne materiały dociepleniowe oraz stolarkę okienną i drzwiową.
Ile to kosztuje?
Ze względu na technologie stosowane w domach pasywnych, musimy liczyć się z wyższymi kosztami niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Oszczędzamy jednak na utrzymaniu budynku. Szacuje się, że wybudowanie domu pasywnego jest około 20 procent droższe od tradycyjnego.
Odpowiedź