Przeciekający dach z papy bywa problemem. Najczęściej w takich przypadkach łata się ubytki przy pomocy zwykłych łat. To szybkie i tanie rozwiązanie, jednak nie należy do najskuteczniejszych. I choć papa jest jednym z najpopularniejszych materiałów, które chętnie wykorzystuje się w pokryciach dachowych, ma sporo wad. Przede wszystkim, decydując się na papę bitumiczną, trzeba mieć na uwadze fakt, że wymaga regularnych prac konserwacyjnych. Gdy papa przecieka i stosuje się łaty, obciąża się konstrukcję dachu. Łaty, wystawione na działanie promieni UV, tracą swoje właściwości. Efektem jest konieczność przeprowadzenia następnych prac konserwacyjnych. Czy da się przerwać błędne koło?
Czy papa bitumiczna jest dobrym wyborem na pokrycie dachowe?
Niestety, bitumiczne pokrycia dachowe mają też inne minusy. Papa łatwo nagrzewa się w okresie letnim, co wpływa na znaczne podwyższenie temperatury na ostatnich piętrach budynku. W efekcie domownicy mogą narzekać na dyskomfort. Lato bywa naprawdę upalne. Problemu można jednak uniknąć. Zniknie kłopot z wysokimi temperaturami na poddaszu oraz z częstym przeprowadzaniem prac konserwacyjnych. Odpowiedzią są poliuretanowe płynne membrany dachowe. Z ich pomocą można przeprowadzić remont dachu z papy.
Płynne membrany do naprawy dachu z papy
Wiele osób odwleka w czasie remont dachu, bojąc się, że narazi się na spory wydatek. Minusem napraw jest również to, że często zajmują sporo czasu. Rozwiązaniem jest wykonanie hydroizolacji dachu przy użyciu płynnej membrany dachowej. Co istotne, w takich przypadkach nie ma konieczności zrywania starego pokrycia z papy. Czas niezbędny na przeprowadzenie remontu dachu skraca się do niezbędnego minimum. Płynne membrany poliuretanowe znajdują również zastosowanie przy uszczelnianiu szamb, zbiorników, basenów, zabezpieczeniu drewnianych elementów, a także tych wykonanych z kamienia, płytek ceramicznych. Płynne membrany dachowe składają się z czystych elastomerowych żywic poliuretanowych oraz domieszek nieorganicznych.
Atutem płynnych membran dachowych jest to, że żywice wykorzystane do produkcji są odporne na działanie wilgoci w powietrzu. Jednocześnie wyróżniają się dobrą przepuszczalnością pary wydobywającej się z wewnątrz budynku. Płynną membranę dachową można aplikować pędzlem, wałkiem bądź metodą natryskową. Po aplikacji membrana ulega polimeryzacji, uzyskując odpowiednie właściwości.
Rodzaje płynnych membran dachowych
Istnieje kilka rodzajów płynnych membran dachowych. Każda z wersji wyróżnia się specyfikacją dopasowaną do rozmaitych warunków. Jeśli chodzi o remont pokryć dachowych można wybrać m.in.:
- płynne membrany dachowe bez dodatków nieorganicznych,
- płynne membrany dachowe niepalne,
- płynne membrany dachowe o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne, działanie chemikaliów, promieni UV, ekstremalnych temperatur,
- płynne membrany dachowe do naprawy uszkodzeń pokryć bitumicznych.
Zalety płynnej membrany dachowej
Stosowanie płynnej membrany dachowej to szereg korzyści dla inwestorów. Przede wszystkim, płynna membrana dachowa nie pochłania promieni UV. Oznacza to, że dach się nie nagrzewa. Domownicy mogą cieszyć się komfortem, mieszkając na najwyższych kondygnacjach, a żywotność samego dachu znacznie się zwiększa. Płynna membrana dachowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, zatem powłoka – przy prawidłowej aplikacji – może posłużyć nawet 25 lat. Technologia nie wymaga łączeń, dlatego w połączeniu z hydrofobowością samej powłoki sprawia, że dach jest stuprocentowo szczelny. Płynne membrany na dach zapobiegają rozwojowi mchów, porostów, bakterii i grzybów. Decydując się na aplikację powłoki metodą natryskową, można z powodzeniem dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, co przekłada się na idealną ochronę w przepustach dachowych lub w wąskich przestrzeniach między ściankami. Membrany nadają się również do uzupełniania uszkodzeń związanych z montażem anten, reklam, wentylatorów. W żaden sposób nie obciążają konstrukcji dachu, nie wymagają zrywania starej powłoki.
Odpowiedź