Choć większość z nas marzy o wygodnym, przytulnym domu, w którym zamieszka cała rodzina, w praktyce czas pracy oraz koszty związane z budową domu skutecznie zniechęcają do przedsięwzięcia jakichkolwiek kroków. A czy da się uniknąć wieloletniej budowy bądź też zbyt wysokich nakładów finansowych? Jest na to jedno rozwiązanie – dom z prefabrykatów.
Co to są domy prefabrykowane? Charakterystyka budownictwa modułowego
Domy prefabrykowane to budynki składające się gotowych, produkowanych w fabrykach modułów. Każdy moduł to tak naprawdę przygotowany przez producentów, uniwersalny element (najczęściej stanowiący stalową konstrukcję). Kilka obiektów tworzy system modułowy, czyli w praktyce dom z prefabrykatów.
Prefabrykaty mogą być otwarte lub zamknięte. Prefabrykacja otwarta polega na tworzeniu konstrukcji ścian i pokryciu ich poszyciem. Natomiast w przypadku prefabrykacji zamkniętej otrzymywany jest gotowy moduł ze ścianami wewnętrznymi z płyt karton-gipsowych, elewacją oraz izolacją cieplną.
Klient kupuje wybrane przez siebie moduły, które prosto z fabryki dostarczane są na jego działkę. Na miejscu prefabrykaty są montowane, a po kilku-kilkunastu dniach można zabrać się za wykończenie swojego domu.
Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, w ten sposób można budować nie tylko domy, ale także hotele, przedszkola czy duże budynki biurowe. A o cechach i zaletach systemów modułowych piszą ich producenci, jak np. www.modularsystem.pl/oferta/innowacyjne-systemy-modulowe/. Warto też od razu przejrzeć gotowe realizacje, by zobaczyć, że budynki prefabrykowane wyglądem niewiele różnią się od tradycyjnych.
Zalety domów modułowych
Dla wielu osób najważniejszym argumentem przemawiającym za kupnem domu modułowego jest czas i koszt realizacji tego przedsięwzięcia. Choć domy modułowe wymagają wylania płyty fundamentowej, od czasu gdy jest to gotowe, wystarczą zaledwie dwa tygodnie, by można było urządzać swoje cztery kąty. W zależności od możliwości finansowych, jednorazowo kupuje się od jednego do kilku modułów, a w następnych miesiącach latach/można rozbudowywać dom o kolejne części – wszystko dzięki temu, że każdy obiekt posiada uniwersalne rozmiary oraz system mocowania.
Domy z prefabrykatów można stawiać przez cały rok, nieważne są aktualnie panujące warunki atmosferyczne. Co więcej, mogą być montowane nawet w przypadku trudnych warunków gruntowych – w miejscach podmokłych, piaszczystych czy na gruncie skalistym. Jeszcze jedną, istotną dla niektórych kwestią może być to, że budynki prefabrykowane są mobilne – w przypadku przeprowadzki można je przetransportować na drugi koniec kraju czy za granicę.
Wady budynków z prefabrykatów
Wadą domów prefabrykowanych może być to, że nie są na stałe połączone z gruntem (to właśnie dzięki temu możliwy jest ich transport). To jednak może powodować problemy formalne, np. podczas przyłączania budynku do sieci kanalizacyjnej.
Podczas montażu budynków modułowych konieczne jest też zapewnienie dojazdu dla dźwigu, co w niektórych przypadkach może ograniczać wybór lokalizacji.
Przeciwnicy domów modułowych uważają również, że są one mało atrakcyjnie wizualnie oraz nie dają zbyt wielu możliwości aranżacyjnych. W praktyce jest jednak tak, że dzięki innowacyjnym technologiom możliwa jest budowa funkcjonalnych, nowoczesnych budynków, które przypominają domy murowane.
Bardzo fajny artykuł. Zaciekawił mnie. Jeszcze nie słyszałem o takich domach. Moim zdaniem jest to fajne rozwiązanie. Aż poczytam trochę więcej o tym. Pozdrawiam. 😉
Artykuł jest bardzo interesujący i budowa modułowa ma bardzo duży plus a mianowicie szybka budowa i łatwa rozbudowa.