W ostatnich latach, w przestrzeni publicznej, coraz częściej spotkać możemy szklane ścianki oraz szklane zabudowy. Jest to podyktowane bardzo licznymi korzyściami wynikającymi z zastosowania takiego rozwiązania, szczególnie widocznymi w obiektach użyteczności publicznej. Miejscami, w których doskonale zdają egzamin są urzędy, banki, gabinety kosmetyczne i lekarskie, galerie handlowe, hotele, obiekty kulturalne i sportowe, oraz wszelkiego typu biurowce i obiekty konferencyjne.
NAJWAŻNIEJSZE ZALETY SZKLANEJ ZABUDOWY
Pierwszym argumentem przemawiającym na korzyść stosowania szklanej zabudowy jest niewątpliwie wysoka estetyka. Rozwiązanie to jest bowiem niezwykle eleganckie i pasuje do prawie każdego stylu, choć z pewnością najczęściej łączone jest ze stylem nowoczesnym, minimalistycznym oraz glamour.
Kolejną istotną zaletą wyboru szklanych ścian oraz szklanej zabudowy jest rozświetlenie przestrzeni oraz jej optyczne powiększenie. Choć szkło występuje tutaj w roli ścianki działowej lub zamyka pewną przestrzeń, zastosowanie takiego środka sprawia, że wydzielone stanowiska pracy nadal tworzą całość. Dodatkowo przeszklenia, a w szczególności szkło przezroczyste, pozwala przenikać światłu dziennemu i czerpać korzyści z naturalnego oświetlenia.
Znaczącą korzyścią jest także możliwość szybkiej zmiany aranżacji. W tym przypadku modyfikacja wnętrza może, ale nie musi, być uzgodniona z architektem. Szybki montaż pozwala zaoszczędzić sporo czasu, którego potrzebowalibyśmy w przypadku zastosowania tradycyjnych ścianek działowych.
Na korzyść takiego rozwiązania przemawia także kwestia higieny, gdyż szkło jest materiałem wyjątkowo łatwym w utrzymaniu czystości (nie przejmuje zapachów, jest łatwe do dezynfekcji, etc.).
Jeżeli w pomieszczeniu potrzebna jest dobra izolacja akustyczna istnieje możliwość zamocowania aluminiowych futryn oraz zastosowanie szkła akustycznego (pokrytego folią silence). Dzięki temu pomieszczenia pozwolą zachować prywatność w sprawach urzędowych (banki, urzędy) oraz dadzą możliwość na prowadzenie rozmów telefonicznych bez zakłócania pracy innych osób (biurowce).
PRZYKŁADOWE ZASTOSOWANIE PRZESZKLEŃ
- Hall, przedsionek – to bardzo reprezentatywne miejsce w budynku, gdyż każdy odwiedzający stawia swoje pierwsze kroki w danym obiekcie w tym właśnie pomieszczeniu. Strefa ta powinna zatem być przyjemna w odbiorze dla gości, a jednocześnie spełniać rolę narzuconą przez prawo budowlane, którą jest przede wszystkim ochrona przed wiatrem. Niezależnie od charakteru budynku szklane ścianki fantastycznie sprawdzą się w tej roli, gdyż ich różnorodność pozwala osiągnąć zamierzony efekt. Jeżeli naszym celem jest optyczne powiększenie przestrzeni i nie chcemy, by wydzielony przedsionek wydawał się ciasny warto skorzystać ze szkła przezroczystego, które otworzy tę przestrzeń na resztę budynku. W wiatrołapie sprawdzić się może także szkło barwione w masie lub grafika na szkle, które pozwolą od wejścia przywitać wizytujących z charakterem obiektu, wizualną identyfikacją firmy (kolory, logotypy) lub też zachęcą do skorzystania z usług (informacje).
- Klatka schodowa i antresola – w budynkach użyteczności publicznej warto zadbać by miejsca te były nie tylko wygodne, ale także bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Zastosowanie przeszkleń w tej strefie pozwoli zamknąć przestrzeń zapobiegając niebezpiecznym zdarzeniom jak wychylanie się przez poręcz, bądź zjeżdżanie po barierce. W dzisiejszych czasach z uwagi na modę na wykonywanie coraz bardziej niebezpiecznych selfie może się to okazać bardzo cenne narzędzie do ochrony głównie dzieci i młodych osób. Nie bez znaczenia jest także wygoda w pielęgnacji oraz łatwość dezynfekcji, które jak pokazały ostatnie lata są istotnymi czynnikami.
- Pomieszczenia biurowe – to najpopularniejsze miejsca, w których stosuje się szklane zabudowy. Przeszklenie zastosowane do podziału przestrzeni pozwala np. zachować kontakt wzrokowy między członkami danego zespołu, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki pracy i pewną dozę prywatności każdej z osób. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że taka forma podziału pozwala w późniejszym czasie na szybką rearanżację pomieszczenia, zastosowanie nowego podziału halli i jednocześnie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, którego potrzebowalibyśmy w przypadku wyboru innego materiału do budowy ścianek działowych. Ważną zaletą jest także możliwość zamontowania np. gniazdek elektrycznych czy poprowadzenie kabli między ścianami, dzięki czemu stworzenie nowego i komfortowego stanowiska pracy możliwe jest w zasadzie w każdym punkcie pomieszczenia i nie wymaga czasochłonnego kucia ścian przez elektryka.
- Kącik spotkań biznesowych, kącik rekreacyjny – dzięki zastosowaniu szklanych ścianek działowych oraz zabudowy całoszklanej możemy wyznaczyć miejsca specjalnego przeznaczenia jak np. dla spotkań i telefonicznych rozmów biznesowych, miejsca odpoczynku czy pomieszczenia konferencyjne. W zależności od charakteru obiektu potrzebne są miejsca o różnym zastosowaniu, jednak to co je łączy to możliwość wykonania ze szkła. W zależności od potrzeb możemy bowiem zastosować szkło przezroczyste lub matowe, drzwi uchylne, wahadłowe, przesuwne lub składane oraz izolację akustyczną. A co pozostaje nie bez znaczenia to możliwość zmiany wystroju bez konieczności ponownego zatrudniania architekta, dzięki czemu możemy znacząco obniżyć koszty takiej metamorfozy.
Powyższe przykładowe zastosowania zabudowy szklanej najlepiej zobaczyć na zdjęciach już wykonanych realizacji. Galerię szklanych realizacji można przejrzeć na stronie firmy iSZKŁO, która od lat specjalizuje się w obrabianiu szkła dla różnych pomieszczeń i budynków.
Podsumowując możemy stwierdzić, że szklane zabudowy ze względu na swoją uniwersalność znajdą zastosowanie w niemal każdym budynku o charakterze użyteczności publicznej, a także w biurowcach, gdzie dzięki swoim zaletom takim jak estetyka, stosunkowo niski koszt oraz szybki czas montażu stanowią wartą uwagi alternatywę dla tradycyjnych ścianek działowych.
Odpowiedź