Zakup klimatyzacji do biura, a ponoszenie kosztów związanych z jej eksploatacją, to dwie zupełnie odrębne kwestie. Oczywiście klimatyzator ma wpływ na poprawę komfortu i wydajności pracy, ale z drugiej strony zmusza do ponoszenia dodatkowych kosztów. Ile zatem kosztuje utrzymanie klimatyzacji w biurze? Na które składniki kosztów warto zwrócić uwagę i co zrobić, by je obniżyć? Na te wszystkie pytania odpowie poniższy artykuł.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?
Wybierając odpowiedni klimatyzator trzeba wziąć pod uwagę, że klimatyzacja w biurze musi być – zwłaszcza pod względem mocy – odpowiednio skalkulowana. W przeciwnym razie jej montaż nie będzie się opłacał, gdyż jej koszty eksploatacji (i być może naprawy) diametralnie wzrosną. Oto kwestie, na które warto zwrócić szczególną uwagę:
1. Kształt i rodzaj pomieszczenia – biura to nie są ciągle te same pomieszczenia, które niczym się od siebie nie różnią. Małe biura o powierzchni 20 metrów kwadratowych znacznie różnią się od swych pięciokrotnie większych odpowiedników. Poza tym kluczową rolę odgrywa tu ich kształt. Chłodzenie pojedynczego biura będzie o wiele łatwiejsze, niż np. chłodzenie kilku połączonych ze sobą pomieszczeń.
2. Lokalizacja klimatyzatora – skuteczność klimatyzacji do biura zależy również od usytuowania samego urządzenia. Zgodnie z prawami fizyki, powinno być ono umieszczone w miarę wysoko, gdyż wychłodzone powietrze będzie opadać, skutecznie obniżając temperaturę. Usytuowanie klimatyzatora na podłodze jest – w przypadku niektórych modeli – niezbędne, ale też wiąże się z koniecznością nieco większego zużycia energii.
3. Nasłonecznienie – to bardzo ważny czynnik, o którym niestety często się zapomina. Ulokowanie okien na południe sprawia, że wpada do nich znacznie więcej światła słonecznego, niż w przypadku „okien północnych”. Oczywiście zmiana orientacji biura nie będzie w tym wypadku możliwa, ale trzeba też będzie ponieść większe koszty jej eksploatacji. Można też zadbać o jasne rolety, które nie zaciemnią pomieszczenia, a jednocześnie dzięki wysokiemu albedo odbiją dużo światła.
4. Liczba sprzętów AGD i RTV – wbrew pozorom na efektywność pracy klimatyzacji biurowej mają wpływ również inne urządzenia. Monitory, komputery, a nawet lodówki i kuchenki mikrofalowe to układy elektryczne, które generują mnóstwo ciepła. Oznacza to konieczność montażu nieco wydajniejszego klimatyzatora, aczkolwiek różnica w mocy nie powinna przekraczać 10 procent.
Moc klimatyzacji a powierzchnia biura
Inwestor chcący zakupić klimatyzację do biura, powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wydajność. Parametry podane w instrukcji obsługi mają bardzo często wyłącznie orientacyjny charakter, aczkolwiek nigdy nie można ich bagatelizować. Jeśli powierzchnia biura waha się pomiędzy 20 a 30 metrami kwadratowymi, optymalna moc klimatyzacji powinna wynieść około 2.5 kW. Przy wzroście powierzchni o 10 metrów kwadratowych, wartość mocy również wzrasta do 3.5 kW. W średniej wielkości biurach, których powierzchnia waha się między 40 a 60 metrami kwadratowymi, moc instalacji powinna wynieść około 5 kW. Dalszy wzrost powierzchni (60 – 90 metrów kwadratowych) wymaga zakupu klimatyzatora o mocy 7 kW. A jeśli mamy naprawdę duże biuro i powierzchni minimum 100 metrów kwadratowych, konieczny będzie zakup sprzętu o mocy co najmniej 10 kW.
Eksploatacja, czyli ile to wszystko kosztuje?
Klimatyzacja do biura kosztuje, aczkolwiek – wbrew obiegowym opiniom – nie są to aż tak duże wydatki. Największym z nich będzie oczywiście sam zakup interesującego nas modelu. O tym jednak nieco później…
Za uzupełnienie czynnika roboczego (chłodniczego) w systemie klimatyzacji, trzeba będzie zapłacić około 100 złotych rocznie. Znacznie więcej, bo 250 – 300 złotych na rok trzeba będzie wydać na usługi serwisowe. Są one bardzo istotne dla bezpieczeństwa pracowników dlatego nie warto na nich oszczędzać. Wśród wydatków eksploatacyjnych największym wyzwaniem pozostanie oczywiście koszt energii elektrycznej. Najmniejsze modele generują koszt zużycia prądu na poziomie 70 – 90 złotych. Z kolei te o mocy 10 kW (i wyższej) uszczuplą nasz portfel o około 300 złotych w przeciągu miesiąca. Należy jednak podkreślić, że wszystkie te wydatki mają raczej stały charakter, dlatego ich wpisanie do firmowego budżetu raczej nie powinno być problemem.
Uwaga! Najtańsza klimatyzacja w biurze może w praktyce okazać się… tą najdroższą. Wynika to z ryzyka ciągłych awarii, których naprawa (pomijając kwestie gwarancyjne) może kosztować nawet kilkaset złotych.
Cena klimatyzacji – ile trzeba zainwestować?
W poniższym zestawieniu przedstawimy ogólny koszt zakupu i montażu typowych rozwiązań klimatyzacyjnych do biura. Uwzględnimy przy tym modele ze średniej półki cenowej, w przypadku których ryzyko przedwczesnej awarii jest zdecydowanie mniejsze.
– Klimatyzacja do biura o mocy 2.5 kW to wydatek rzędu 4300 – 5000 złotych. Na tą kwotę składa się cena nabycia modelu, wraz z kosztem jego instalacji na ścianie.
– Klimatyzacja do biura o mocy 3.5 kW wiąże się z kosztem rzędu 4600 – 5200 złotych, przy czym – również i tutaj – wzięto pod uwagę koszt zakupu urządzenia, jak i samego jego montażu.
– Znacznie większy, bo aż 7 kW klimatyzator biurowy, będzie kosztował nas mniej więcej 5600 – 6000 złotych. Oczywiście również i w tym przypadku jest mowa o instalacji podwieszanej, a więc takiej, na koszt której sumuje się cena układu i wydatki na montaż.
Czy warto ponosić takie koszty? Owszem, w przypadku takich rozwiązań jak klimatyzacja w biurze cena powinna odgrywać istotną rolę. Niemniej to właśnie dzięki klimatyzacji:
– pracownicy czują się lepiej,
– pracownicy są bardziej produktywni,
– zarządzanie temperaturą i wilgotnością powietrza jest o wiele łatwiejsze,
– klienci biura mogą cieszyć się większym komfortem.
Podsumowanie
Podjęcie decyzji o zakupie klimatyzacji do biura jest bardzo odpowiedzialne, ale też wiąże się z szeregiem korzyści. To od zrealizowanej przez przedsiębiorstwo kalkulacji zależy, czy jest to krok opłacalny, czy też nie. Pytanie o priorytety nasuwa się samo.
Odpowiedź