Jak znaleźć biuro dla swojej firmy? Poznaj rady agenta nieruchomości

[REKLAMA]

Poszukiwania idealnego lokalu pod siedzibę firmy to nie lada wyzwanie. Jest wiele wymagań wobec tego, jak powinno wyglądać biuro i gdzie się mieścić. Jeśli stoisz przed takim wyzwaniem, rozważ współpracę z biurem nieruchomości. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki od agenta, które na pewno pomogą Ci w wyborze.

Określ charakter lokalu      

Lokale biurowe mogą mieć różne cechy. Niektóre służą wyłącznie pracownikom, którzy w tym miejscu realizują obowiązki zawodowe, spotykają się na szkoleniach i naradach, wykonują całą pracę „zapleczową”. Takie miejsca nie wymagają dodatkowej przestrzeni na poczekalnię czy salę konferencyjną i gabinety do przyjmowania klientów. Inaczej jest w banku czy przychodni lekarskiej, gdzie zachodzi stała interakcja z odbiorcą, a goście regularnie pojawiają się w budynku.

Dopasuj metraż do potrzeb

Bezpośrednio z charakterem firmy, jak również tym, jak jest duża i ile osób zatrudnia (ile z nich pracuje stacjonarnie lub hybrydowo), wiąże się zapotrzebowanie metrażowe. Im więcej pracowników i klientów, tym większe musi być biuro. Jednak standardowo wystarczające okazują się lokale około 50-metrowe, na których można zaaranżować też miejsce wypoczynkowe z kanapą i pomieszczenie socjalne z lodówką i mikrofalówką.

Pomyśl nad lokalizacją

Lokalizacja ma duże znaczenie niemal dla każdego przedsiębiorcy. Chodzi o to, aby dojazd do pracy był komfortowy i zajmował możliwie, jak najmniej czasu. Liczy się też to, aby kontrahenci i klienci mogli Cię łatwo znaleźć. Dlatego najlepsze miejsca na prowadzenia biura to zazwyczaj centra miast lub obrzeża, ale z dobrym dojazdem (np. przy obwodnicy).

Ustal swoje priorytety

Lokalizacja i metraż są bardzo ważne – zazwyczaj. Każda firma jest inna i może mieć odmienne potrzeby oraz oczekiwania względem przyszłego biura. Dlatego, zastanów się, czy zależy Ci na ładnym widoku z okien, czy nie przeszkadza Ci sąsiedztwo torowiska lub szkoły, czy winda jest obowiązkowa, czy potrzebujesz miejsca parkingowego przy budynku. Istotne będzie też wyposażenie lokalu – co powinno się w nim znajdować? Większość miejsc na wynajem jest oferowana bez mebli i sprzętów, choć można też znaleźć niemal gotowe przestrzenie robocze.

Oszacuj finanse

Duży lokal w nowym wieżowcu w centrum miasta będzie kosztował krocie. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na taki wydatek. Oszacuj, ile miesięcznie zarabiasz i jakie koszty ponosisz. Firma generuje ich całkiem sporo, a do składek ZUS czy podatku dochodowego, trzeba jeszcze doliczyć opłaty za wynajem, media, czynsz i inne koszty eksploatacyjne.

Poszukiwania biura – pomoże agent nieruchomości

Znalezienie idealnego lokalu biurowego to nie lada wyzwanie. Wielu przedsiębiorców po prostu nie ma czasu na przeglądanie ofert, kontaktowanie się, umawianie spotkań i oglądanie. Współpraca z biurem nieruchomości może znacznie skrócić ten proces – jest też większa szansa na to, że poszukiwania zakończą się sukcesem.

Odpowiedź