Podejmujesz decyzję, by pracować z domu. Co dalej? Przede wszystkim zadbaj o właściwe miejsce do pracy. Bez względu bowiem na to, gdzie pracujesz, wielogodzinne siedzenie przy komputerze męczy tak samo. Musisz mieć biuro – a już przynajmniej biurko.
Czasem wydaje się nam, że rezygnacja z pracy w biurze na rzecz pracy świadczonej z domu jest bardzo proste. Pewnego dnia, zamiast ubrać się zgodnie z wymaganiami pracodawcy i pojechać do biura, siadamy na kanapie lub przy kuchennym stole, otwieramy laptopa i voilà – idealne miejsce pracy gotowe. Tymczasem to dopiero początek zmian. Bez względu bowiem na to, z jakiego miejsca świadczymy naszą pracę, odpowiednie stanowisko pracy jest konieczne. Zła pozycja i warunki pracy prowadzą do pogorszenia się naszego stanu zdrowia i samopoczucia, w efekcie obniżając naszą kreatywność i wydajność. Stwarzając przestrzeń do pracy, nie tylko wizualnie oddzielamy życie zawodowe od codziennego, lecz przede wszystkim dbamy o zdrowie.
Domowe biuro – albo biurko
Dysponując mieszkaniem czy domem o dużym metrażu, nie trudno przeznaczyć jeden z pokoi na gabinet. Wtedy granica między stanowiskiem pracy a przestrzenią prywatną, po której przemieszczają się pozostali domownicy, jest wyraźna. Zamykamy się w gabinecie i przez kilka godzin poświęcamy się obowiązkom zawodowym. Nic nas nie rozprasza i nie odwraca naszej uwagi. Co jednak, gdy takie rozwiązanie jest dla nas nieosiągalne? Wówczas warto, a nawet trzeba, wydzielić w pokoju dziennym strefę zawodową, miejsce, w którym znajdzie się odpowiednie, dopasowane do naszych potrzeb biurko, ergonomiczne krzesło z regulacją wysokości, wyprofilowanymi podłokietnikami i możliwością regulacji oparcia, a także szafka na dokumenty, dzięki której żadna umowa, rachunek czy projekt nie zawieruszą się wśród domowych papierów. Inspiracji przy aranżacji biura można poszukać w ofercie firm specjalizujących się w wyposażeniu przestrzeni biurowych, na przykład AJ Produkty. Ciekawym rozwiązaniem są biurka z regulacją wysokości, umożliwiające nie tylko dopasowanie wysokości blatu do wzrostu użytkownika, lecz także nawet pracę na stojąco. Zmiana pozycji podczas pracy pozwala odciążyć mięśnie i kręgosłup, co przekłada się na lepsze samopoczucie i efektywniejszą pracę.
Cicho, jasno i nie za ciepło
Wydzielenie w pokoju dziennym przestrzeni biurowej to jedno, a stworzenie odpowiednich warunków do pracy to zupełnie co innego. Na komfort i efektywność naszej pracy wpływa wiele czynników zewnętrznych, o których często nawet nie myślimy, na przykład poziom hałasu. Miejsce, w którym pracujemy, powinno sprzyjać wyciszeniu i skupieniu. Zanim zatem usiądziesz do pracy, wyłącz wszelkie źródła niepotrzebnego dźwięku, takie jak telewizor czy radio. Ważna jest również temperatura pomieszczenia. Badania przeprowadzone w roku 2014 przez Uniwersytet Cornella wykazały, że optymalna temperatura w pomieszczeniach biurowych wynosi 22–24°C. Warto o taką temperaturę zadbać, by zapewnić sobie maksymalny komfort cieplny podczas pracy. Przy 18°C z kolei odczuwamy zimno, co działa na nasz organizm równie demotywująco, co temperatura zbyt wysoka.
Trendy są po to, by z nich czerpać
Biuro domowe, choćby najmniejsze, nadal jest biurem. Spędzamy w nim znaczną część swojego dnia, warto zatem, by było nie tylko funkcjonalne, ale też miało walory estetyczne. W ładnie zaprojektowanej i urządzonej przestrzeni pracuje nam się lepiej i efektywniej. Podobnie jak śledzimy trendy w aranżacji mieszkań, pracując z domu, powinniśmy śledzić najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni biurowych i czerpać z nich. Jednym z dynamicznie rozwijających się trendów jest „Biophilic Design”, zakładający bliski kontakt człowieka z przyrodą. Biura wypełniają się roślinnością, która nie tylko oczyszcza powietrze, lecz także koi zmysły i wycisza. Elementy natury, takie jak drewniane detale czy tapicerka z naturalnych tkanin stanowią idealne wykończenie przestrzeni do pracy.
Urządzając biuro we własnym domu, kierujmy się komfortem, ale też wpływem konkretnych rozwiązań na twoje zdrowie. Warto inspirować się przy tym nowościami. Przestrzeń, która jest nie tylko wygodna, lecz także miła dla oka, wpływa pozytywnie na twoją efektywność.
Odpowiedź