„Home office” również wymaga rozwiązań ergonomicznych

Praca zdalna budzi coraz większe zainteresowanie, stając się dodatkowym benefitem pozapłacowym w walce o pracownika. Jako że praca z domu obciąża nasz organizm w równym stopniu, co praca w biurze, również ona wymaga zastosowania rozwiązań ergonomicznych.

Szybki rozwój technologiczny, szczególnie rozprzestrzenianie się urządzeń mobilnych, sprawia, że z roku na rok zwiększa się liczba zadań, które można wykonać poza biurem. Stopniowo też przybywa osób zainteresowanych pracą zdalną. Raport z badania „Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników. Edycja polska 2018” sporządzony przez firmę Kantar TNS podaje, że polskie firmy nadal dość sceptycznie podchodzą do pracy zdalnej i tylko co trzeci Polak może z takiej formy współpracy skorzystać. Niemniej, aż 52% z tych, którzy mogą pracować zdalnie, twierdzi, że chętnie pracowałaby w taki sposób przez zdecydowaną większość czasu, a 33% – do 10 dni w miesiącu. Inne badania, przeprowadzone przez Hays Poland (2018), podają natomiast, że pracę zdalną (zarówno sporadyczną pracę w domu i elastyczne godziny jej wykonywania, jak i całkowitą pracę zdalną, bez obowiązku regularnego odwiedzania biura) umożliwia swym pracownikom aż 55% polskich firm.

Ergonomia podczas pracy w domu

Dla naszego organizmu nie ma znaczenia, czy siedzimy przez osiem godzin przy biurku firmowym, czy przy stoliku w kuchni – w dalszym ciągu jest to takie samo obciążenie dla naszego kręgosłupa, mięśni i układu krążenia. Pozostawanie przez długi czas w takiej pozycji skutkuje bólem pleców, szczególnie w okolicach krzyża i w dolnym odcinku kręgosłupa. Odczuwamy także bóle mięśni i karku, zaburzenia krążenia, a także znaczny spadek poziomu koncentracji. Ergonomia miejsca pracy, rozumiana jako maksymalne dopasowanie przestrzeni, w której pracujemy, do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości, konieczna jest również podczas pracy zdalnej. Decydując się na pracę w domu, należy zadbać o odpowiednie warunki do pracy. Dysponując większym metrażem, możemy przeznaczyć jeden pokój na własny gabinet i urządzić go na wzór firmowego biura. W przypadku braku takiej możliwości wystarczy choćby niewielki fragment przestrzeni, który wyposażamy zgodnie z zasadami ergonomii.

Przestrzeń do pracy na odpowiedniej wysokości

Biurka z regulacją wysokości blatu, których szeroki wybór znajdziemy m.in. w ofercie firmy AJ Produkty, to nie tylko możliwość dopasowania wysokości blatu do naszego wzrostu. Dzięki szerokiemu zakresowi regulacji wysokości blatu elektrycznie regulowane biurka zapewniają możliwość wygodnej pracy zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Ergonomiczne wcięcie blatu pozwala z kolei przysunąć się bliżej powierzchni roboczej, co zapewnia bardziej naturalną pozycję podczas pracy oraz odpowiednie podparcie dla rąk i nadgarstków. Aby zwiększyć komfort pracy w pozycji stojącej, warto zaopatrzyć się w ergonomiczną matę zaprojektowaną tak, aby odciążała nogi, kolana i stopy, zmniejszając zmęczenie.

Alternatywa dla klasycznych foteli

Zadaniem foteli biurowych jest umożliwienie pracy w pozycji wygodnej, nie obciążającej kręgosłupa ani mięśni – nawet podczas wielogodzinnej pracy. Oprócz klasycznych, skórzanych foteli z profilowanymi zagłówkami i podłokietnikami firma AJ Produkty oferuje również nowoczesne, ergonomiczne stołki siodłowe, które zapewniają naturalną postawę podczas siedzenia. Stołki te wyposażone są w mechanizm regulacji wysokości siedziska oraz bezstopniową regulację kąta jego nachylenia. Sprawia to, że użytkownik bez trudu znajdzie komfortową dla siebie pozycję. Nie mniej ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest stołek balansujący, który – z uwagi na swoją konstrukcję – zapewnia zdrową postawę, zapobiega bólom pleców, redukuje stres, a przy tym pozwala na trening mięśni.

Praca zdalna pozwala samodzielnie dysponować czasem i dopasowywać tempo działania do aktualnych potrzeb. Nawet jednak ona wymaga rozwiązań ergonomicznych, pozwalających nam zachować zdrowie i przekładających się na naszą wydajność.

One Response - Add Comment

Odpowiedź